Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
MF ma stworzyć rejestr podmiotów działających na rynku walut wirtualnych. Za brak wpisu będzie grozić kara do 100 tys. zł

Zmiany wynikają z planowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Działalność polegająca na świadczeniu usług w zakresie walut wirtualnych ma być regulowana, a wykonywać ją będzie można po uzyskaniu wpisu do odpowiedniego rejestru. Takie zmiany przewidziano w przyjętym właśnie przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Przeczytajcie także: KNF ostrzega przed kryptowalutami

Zgodnie z projektem o uzyskanie wpisu pozwalającego na działalność usługową w zakresie walut wirtualnych będą mogły się ubiegać tylko osoby niekarane, które mogą się wykazać wiedzą lub doświadczeniem w tej dziedzinie (potwierdzonym np. ukończeniem odpowiedniego szkolenia lub wykonywaniem przez co najmniej rok czynności związanych z taką działalnością). W rejestrze, który będzie prowadzony przez ministra właściwego do spraw finansów, znajdą się takie dane jak: imię i nazwisko lub nazwa firmy, numery KRS oraz NIP, wykaz usług świadczonych w zakresie walut wirtualnych oraz oświadczenie o spełnieniu ustawowych warunków. Za wykonywanie działalności bez uzyskania wpisu do rejestru przewidziano karę do 100 tys. zł.

Przeczytajcie także: Bitcoin najdroższy w historii

Zmiany w ustawie wynikają z konieczności implementacji przepisów unijnych. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, państwa członkowskie są zobowiązane do rejestrowania "podmiotów świadczących usługi wymiany walut pomiędzy walutami wirtualnymi a fiducjarnymi" i "dostawców kont waluty wirtualnej".

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies