Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF ostrzega przed inwestycjami w kryptoaktywa. Przy okazji uczy, czym różni się bitcoin od stablecoinów

Dzisiejsza publikacja KNF to m.in. reakcja na duży wzrost kursu bitcoina, co może zachęcać do inwestycji w kryptowaluty mniej doświadczonych konsumentów

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała materiał edukacyjny na temat inwestycji w kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Urząd ostrzega przed pochopnym lokowaniem oszczędności w niezrozumiałe instrumenty finansowe, do czego motywować może np. niskie oprocentowanie produktów depozytowych w bankach oraz wzrosty wycen niektórych cyfrowych walut. Zdaniem KNF inwestowanie w kryptowaluty może zakończyć się utratą części lub całości środków.

Przeczytajcie także: Bitcoin cieszył się rekordową wyceną

KNF przypomina więc przede wszystkim, że rynek walut cyfrowych i innych krytpoaktywów nie jest regulowany, a więc nie podlega nadzorowi np. KNF. W związku z tym nie istnieją systemowe rozwiązania mogące pomóc w odzyskaniu pieniędzy w sytuacji, gdy np. jakaś giełda kryptowalut bankrutuje. Nadzór dowodzi także, że rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością, co z jednej strony pozwala mieć nadzieję na duże zyski, ale z drugiej grozi utratą dużej części kapitału. Na dowód tej zmienności KNF zaprezentował wykres kursu bitcoina, który w kolejnych tygodniach notował ogromne wzrosty, a w ostatnich dniach – spektakularny spadek.

KNF dowodzi także, że na rynku kryptowalut i innych kryptoaktywów panuje ogromna skala nieprawidłowości. Przytoczono dane zaczerpnięte z raportu Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, z których wynika, że nawet 80 proc. procesów ICO (oferta kryptoaktywów, której celem jest pozyskanie środków na uruchomienie nowego przedsięwzięcia biznesowego), kończy się brakiem emisji kryptoaktywów lub zniknięciem podmiotu odpowiedzialnego za ten proces.

Przeczytajcie także: Nowe podmioty na liście małych insytucji płatniczych

Opublikowany dziś przez KNF materiał na temat inwestycji w kryptoaktywa zawiera też wiele informacji, pozwalających nieco poznać zasady panujące na tym rynku. Znajdziecie w nim np. definicje tokenów płatniczych, stablecoinów, tokenów inwestycyjnych i użytkowych, mikserów kryptowalutowych, portfeli kryptowalutowych, itd. Dokument może więc być wartościowym źródłem informacji dla osób, które dopiero zaczynają interesować się światem kryptoaktywów i szukają kompendium wiedzy na jego temat.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies