Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: wciąż spada liczba kredytówek. Banki ograniczają sprzedaż nowych kart

W ubiegłym roku wydawano średnio 61 tys. kart miesięcznie, czyli o 40 proc. mniej niż rok wcześniej

Według danych Biura Informacji Kredytowej w polskim systemie bankowym funkcjonuje 6,3 mln rachunków kart kredytowych. Taka liczba rachunków może przekładać się na nieco więcej plastików, ponieważ do niektórych rachunków wydano więcej niż jedną kartę. BIK nie podaje jednak konkretnej liczby kart funkcjonujących na rynku. Tę statystykę udostępnia natomiast NBP, według którego na koniec czerwca 2020 r. łącznie było ich 5,5 mln sztuk. Wynika z tego, że szacunki obu instytucji znacznie od siebie odbiegają.

Przeczytajcie także: Cashback Blikiem w pięciu bankach

Jeśli zaś chodzi o liczbę osób korzystających z kart kredytowych, to według BIK-u wynosi ona obecnie ok. 5 mln, a grono to nie powiększa ani nie zmniejsza istotnie w ostatnich latach. Z kolei liczba kart z saldem powyżej 200 zł w listopadzie 2020 r. to 3,65 mln sztuk, co jest zbliżonym wynikiem do poprzednich lat (w 2018 r. takich kart było 3,72 mln, a w 2019 r. – 3,95 mln).

Przeczytajcie także: 20 najważniejszych wydarzeń 2020 roku

Spada natomiast liczba nowo wydawanych kart. W ubiegłym roku średnio w miesiącu wydawano 61 tys. kart kredytowych, czyli o 40 proc. mniej niż rok wcześniej. W ciągu 11 miesięcy 2020 r. otwarto niespełna 674 tys. rachunków kart kredytowych o łącznej wartości limitu blisko 4 mld zł. BIK tłumaczy, że jednym z powodów zmniejszenia liczby wydawanych kart może być zmiana polityki banków, które obecnie bardziej koncentrują się na już posiadanych klientach niż na poszukiwaniu nowych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies