Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pekao ostrzega przed fałszywą aplikacją. Może wykraść wrażliwe dane

Przestępcy kuszą klientów rzekomą nagrodą pieniężną

Bank Pekao ostrzega przed fałszywą aplikacją dostępną na smartfony z Androidem. Program o nazwie "Pekao" jest rozprowadzany poprzez stronę udostępnianą w mediach społecznościowych. Użytkownicy sprzętu mobilnego są zachęcani do instalacji. Wmawia się im, że w zamian otrzymają nagrodę pieniężną od banku. Instytucja oczywiście nie oferuje pieniędzy za podanie numeru klienta lub innych danych do logowania do serwisu internetowego Pekao24 ani też kodu PIN do aplikacji PeoPay.

Przeczytajcie także: Family Banking w aplikacji GOmobile

Niebezpieczne oprogramowanie wyłudza wspomniane dane, a wykorzystuje w tym celu np. nakładkę na uruchomioną aplikację PeoPay. Przypomina ona oryginalny ekran logowania i wykorzystuje logotypy Pekao. Program informuje użytkownika, że jeśli wpisze numer klienta i włączy dodatkowe opcje udostępniana danych, otrzyma nagrodę. W ten sposób apka pozyskuje wrażliwe informacje, które trafiają do przestępców.

Przeczytajcie także: W aplikacji SkyCash znajdziecie ubezpieczenia mieszkań i domów

Instytucja wyjaśnia, że po zainstalowaniu aplikacja wymaga włączenia opcji "Pekao24" w ustawieniach dostępu. Robi to do skutku. Jeśli klient wyda zgodę, przestępcy mogą obserwować jego działania w apce czy pobierać zawartość ekranów. Złośliwe oprogramowanie może samo zatwierdzić kolejne uprawnienia bez wiedzy użytkownika. W końcu pojawią się zapytania o numer klienta, znaki hasła maskowanego oraz kod PIN do aplikacji PeoPay. Bank radzi, by w razie wątpliwości skontaktować się z infolinią dostępną pod numerem +48 22 59 12 232.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies