Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik nadal nie wie, jak wprowadzić płatności zbliżeniowe

Wyniki analizy zamówionej przez zarządzającą nim spółkę nie są jednoznaczne, więc użytkownicy jeszcze zaczekają na nową funkcję

Spółka Polski Standard Płatności, która zarządza systemem Blik, zamówiła analizę kilka tygodni temu. Miała wykazać, czy PSP może wykorzystać znajdujące się w terminalach płatniczych tzw. kernele do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych Blikiem zbliżeniowo. Kernele to elementy terminali, będące własnością producentów urządzeń, zawierające jednak patenty międzynarodowych organizacji płatniczych.

Przeczytajcie także: W Millennium wypłaty Blikiem wciąż bez prowizji

Niestety, wyniki analizy nie są jednoznaczne. A to oznacza, że PSP wciąż nie wie czy może wykorzystać kernele do przeprowadzania transakcji bezstykowych bez narażania się na konsekwencje prawne. Autorzy analizy wskazali, że pewne ryzyko istnieje. Ostatecznie czy PSP je podejmie czy nie, mają zdecydować udziałowcy, czyli sześć banków, które PSP założyły. Z moich informacji wynika, że ma do tego dojść dzisiaj i że banki raczej nie zechcą wchodzić w ewentualny spór prawny z MasterCardem i Visą.

W takiej sytuacji PSP będzie musiało wdrożyć tzw. plan B, o którym Grzegorz Długosz, prezes spółki, mówił w poniedziałkowej Rzeczpospolitej. Plan ten ma polegać na wdrożeniu możliwości inicjowania zbliżeniowego transakcji poprzez aplikację zainstalowaną na terminalach. To jednak sprawa bardziej skomplikowana, bo wymagająca zmian oprogramowania i może potrwać kilka kolejnych miesięcy. Długosz jest jednak przekonany, że wykorzystanie aplikacji do inicjowania płatności zbliżeniowych będzie całkowicie zgodne z prawem i nie będzie w żaden sposób naruszać własności intelektualnej innych podmiotów.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wchodzi do Blika

Blik to system mobilny, umożliwiający płatności bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych, podejmowanie gotówki z bankomatów czy transfery między użytkownikami, tzw. P2P. Obecnie mogą z niego korzystać klienci banków – udziałowców, czyli Aliora, BZ WBK, ING, mBanku, Millennium, PKO BP oraz marek należących do dwóch z nich, czyli Orange Finanse i Inteligo. W kwietniu Blika w swojej aplikacji udostępnić ma Getin. Umowę o przystąpieniu do systemu podpisał niedawno także Credit Agricole.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies