Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik uruchamia mPosa aplikacyjnego

Zainstalowany na smartfonie umożliwi przyjmowanie płatności bez konieczności posiadania terminala

Nowa usługa ma zostać udostępniona na początku przyszłego roku przy współpracy z serwisem Przelewy24. Już to jest ciekawą informacją, bo firma ta jak dotąd obsługuje płatności wyłącznie w środowisku e-commerce. Dzięki współpracy z Blikiem rozpocznie rozliczanie transakcji również w realu.

Nowy mPos umożliwi wykonanie transakcji płatniczej pomiędzy sprzedającym a kupującym wyłącznie przy pomocy smartfonów. Kupujący na swojej aplikacji bankowej będzie generować kod Blik i podawać go sprzedającemu, który wpisze go do aplikacji Blik mPos na swoim smartfonie. Dziś, aby właściciel sklepu czy usługodawca mógł przyjąć płatność Blikiem w punkcie stacjonarnym, musi posiadać terminal płatniczy.

Przeczytajcie także: Trudny start Apple Pay w Australii

Kolejny pomysł wprowadzany przez PSP, czyli spółkę zarządzającą Blikiem, może zadziałać na korzyść rozwoju obrotu bezgotówkowego. Może bowiem zachęcić do przyjmowania płatności bezgotówkowych te firmy, które dotąd preferowały płatności gotówkowe ze względu na koszty dzierżawy terminala płatniczego. Rozwiązanie może też być korzystniejsze od mPosa sprzętowego. To niewielkie urządzenie, które łączy się ze smartfonem i umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych kartami. Niestety, kosztuje kilkaset złotych. mPos aplikacyjny z zasady powinien być bezpłatny.

PSP deklaruje, że rozwiązanie jest otwarte i dostępne dla wszystkich firm, które chciałyby rozpocząć akceptację płatności Blikiem. W tym celu będą musiały jedynie pobrać aplikację Blik mPos (dostępną na Androida, iOS i Windows Phone) oraz skontaktować się ze swoim agentem rozliczeniowym. Na razie jedynym, który je zaoferuje będą właśnie Przelewy24.

Przeczytajcie także: Blikiem zapłacicie podczas rozmowy z call center

A ile będzie to kosztować? Dariusz Mazurkiewicz, wiceprezes PSP mówi, że wszystko zależeć będzie od agenta rozliczeniowego, bo to przez jego systemy przechodzić będzie płatność. Intencją spółki jest jednak, by nowe rozwiązanie było konkurencyjne cenowo w stosunku do mPosa sprzętowego. Wydaje mi się, że sama aplikacja mPos z założenia powinna być bezpłatna. W grę wchodzić więc będzie jedynie prowizja od transakcji bezgotówkowych.

Z Blika korzystają obecnie klienci Alior Banku, Banku Millennium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku (oraz Orange Finanse) a także PKO Banku Polskiego (oraz Inteligo). Z systemu może korzystać obecnie ponad 1,5 miliona użytkowników, a od uruchomienia w lutym dokonano nim 1,5 miliona transakcji.

Na rynku jest już dostępny mPos aplikacyjny. Oferuje go Bank Pekao w ramach swojego systemu PeoPay. Tam transakcje są inicjowane poprzez zeskanowanie kodów QR. Możliwe są również płatności zbliżeniowe, jeżeli płacącym jest klient Pekao.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies