Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będzie więcej terminali płatniczych w sądach. Pomoże w tym rozporządzenie, które właśnie weszło w życie

Mowa o rozporządzeniu w sprawie sposobu uiszczania opłat w sprawach cywilnych, które zaczęło obowiązywać w minionym tygodniu

Na wspomniany wyżej dokument, który został przyjęty przez Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym miesiącu, zwrócił uwagę serwis bezprawnik.pl. Z rozporządzenia wynika, że opłaty sądowe będzie można wnosić nie tylko gotówką i za pośrednictwem płatności internetowych albo zwykłego przelewu, ale także kartą bankową lub innym narzędziem, służącym np. do płatności mobilnych w terminalach płatniczych.

Przeczytajcie także: Polskie terminale aplikacyjne zagoszczą na Węgrzech

Jak napisało biuro prasowe resortu sprawiedliwości w komentarzu nadesłanym do redakcji cashless.pl, nowe rozporządzenie porządkuje kwestię m.in. poprzez wyraźne określenie zasad uiszczania opłat w formie bezgotówkowej. – Brak dotychczasowej regulacji nie wykluczał możliwości przyjmowania takich płatności, które w praktyce funkcjonowały, natomiast stwarzał bariery administracyjne w zakresie szerszego wykorzystywania tego typu instrumentów, np. w ramach programu fundacji Polska Bezgotówkowa – pisze biuro prasowe MS.

Jak dowiedziałem się w Polsce Bezgotówkowej, dotychczas w sądach w całej Polsce zainstalowano zaledwie kilkadziesiąt terminali płatniczych w ramach programu fundacji. Więcej się nie udało, gdyż brakowało wyraźnych wytycznych z ministerstwa w tej sprawie, co było barierą do podejmowania decyzji o instalacji terminali przez szefów poszczególnych jednostek.

Przeczytajcie także: Kolejne miasta wprowadzają nowe płatności za bilety

Biuro prasowe resortu sprawiedliwości podało również, że rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usankcjonowało funkcjonowanie w sądach punktów kasowych prowadzonych przez podmioty zewnętrzne. Chodzi w tym wypadku także o automatyczne kioski zlokalizowane w gmachach sądów. – Wprowadzono także rozwiązanie dla dyrektorów, którzy za pośrednictwem strony internetowej sądów mogą także udostępniać informacje o mikrorachunkach, czyli subkontach przeznaczonych np. dla poszczególnych jednostek organizacyjnych sądu – pisze biuro prasowe MS.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies