Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank zablokuje smartfon, jeśli użytkownik nie będzie spłacał kredytu na czas? Umożliwia to aplikacja od Google'a

Aplikacja Device Lock Controller podobno pojawiła się w Google Play przypadkiem, ale i tak wywołała sporo pytań

W markecie Google Play dostępna jest aplikacja Device Lock Controller, umożliwiająca zdalne ograniczenie dostępu do wybranych funkcji smartfona. Uwagę zwrócił na nią serwis xda-developers.com, który ustalił, że jest to produkt samego Google. W teorii mógłby on posłużyć bankom, firmom pożyczkowym czy operatorom telekomunikacyjnym do blokowania urządzeń mobilnych, gdyby ich użytkownik zalegał np. z płaceniem rat i rachunków.

Przeczytajcie także: UFG wprowadza własne rozwiązanie do potwierdzania tożsamości

Z opisu aplikacji wynika, że użytkownik zablokowanego telefonu wciąż będzie mógł np. wykonywać połączenia alarmowe i utrzyma dostęp do podstawowych ustawień, ale sprzęt praktycznie stanie się bezużyteczny. Przynajmniej do czasu aż zostaną uregulowane zaległości. Dlaczego ktoś miałby instalować taki program na swoim smartfonie? W przyszłości może tego wymagać bank czy telekom w chwili podpisywania umowy o kredyt albo usługi telekomunikacyjne. Klient po prostu nie będzie miał wyjścia.

Przeczytajcie także: Revolut przedstawia Pockets

Taki scenariusz jest możliwy, ale Google wyjaśniło w komentarzu dla wspomnianego serwisu, że aplikacja trafiła do cyfrowego sklepu przypadkiem i zapewne niebawem z niego zniknie. Korporacja dodała, że apka powstała we współpracy z kenijską firmą Safaricom i ma ułatwić klientom na tym rynku zakup wybranych urządzeń z Androidem. Z opisu usługi można się dowiedzieć, że już czterodniowa zwłoka w płatnościach skutkuje ograniczeniem funkcji sprzętu. Google nie odpowiedziało na pytanie, czy zamierza zaproponować korzystanie z tego rozwiązania innym firmom.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies