Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
SKOK-i mogą zajmować wierzytelności w formie elektronicznej. Wykorzystają system Ognivo

Liczba zajęć rachunków wykonanych przy pomocy tego rozwiązania wyniosła w ubiegłym roku 13,3 mln

KIR poinformował, że SKOK-i mogą zajmować wierzytelności w formie elektronicznej, wykorzystując do tego system Ognivo. Dzięki tej zmianie procesowanie zajęć zostanie przyspieszone. Instytucja wyjaśnia, że SKOK-i zostały zobligowane do cyfryzacji tego obszaru ustawą z września 2019 r. Dostosowując się do niej, dołączyły do banków, które już od dłuższego czasu, na mocy przepisów z 2015 roku, obsługują zajęcia wierzytelności wyłącznie w formie elektronicznej. Najnowsze rozszerzenie systemu oznacza, że zajęcia wierzytelności stają się w Polsce całkowicie cyfrowe.

Przeczytajcie także: PZU zlikwidowało 160 tys. szkód z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

KIR przekonuje, że zapotrzebowanie na jego rozwiązanie jest wysokie, a liczba zajęć rachunków wykonanych przy pomocy tego narzędzia rośnie. W pierwszym pełnym roku funkcjonowania rozwiązania (2017) komunikatów było 11,3 mln. W kolejnym roku zarejestrowano ich już 12,7 mln, a 2019 roku 13,3 mln. Z systemu korzystają komornicy sądowi (przypada na nich 65 proc. wszystkich zajęć wierzytelności), ZUS (blisko 11 proc. zajęć) oraz inne uprawnione organy, takie jak administracja skarbowa czy prezydenci miast.

Przeczytajcie także: Banki prowadzą rekordowo dużo rachunków osobistych

System Ognivo umożliwia komunikację online pomiędzy bankami a innymi uprawnionymi podmiotami. Składa się z modułów realizujących różne potrzeby banków oraz pozostałych instytucji, np. Poczty Polskiej. Za pomocą tego rozwiązania można m.in. przenieść konto z banku do banku. Wystarczy złożyć wniosek i upoważnienie dotyczące przeniesienia usług. W taki sam sposób można zlecić zamknięcie starego rachunku bankowego. Wszystkie formalności z tym związane przejmuje bank, w którym otwierane jest nowe konto.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KIR, OGNIVO, SKOKI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies