Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki prowadzą rekordowo dużo rachunków osobistych. Ale aktywność ich użytkowników spadła

Z danych NBP wynika, że w czerwcu liczba rachunków klientów indywidualnych w bankach po raz pierwszy w historii badań przekroczyła 43 mln

Narodowy Bank Polski opublikował w miniony piątek raport na temat funkcjonowania systemu płatniczego w I poł. 2020 r. W dokumencie znalazły się m.in. statystyki dotyczące prowadzonych przez banki rachunków osobistych. NBP podał więc, że w czerwcu było ich 43,6 mln. To najwyższy wynik w historii i pierwszy, gdy liczba ta przekroczyła 43 mln. Na koniec I półrocza rachunków było o 800 tys. więcej niż w poprzednio rekordowej II poł. 2019 r.

Przeczytajcie także: Miał 11 cudzych kart i ukradł 175 tys. zł

Raport banku centralnego donosi ponadto o spadającej aktywności użytkowników, mierzonej średnią liczbą transakcji (głównie przelewy i płatności kartami), przypadającej na jedno konto. W I poł. 2020 r. wskaźnik ten wynosił 102,5 i był niższy o 5,5 transakcji w porównaniu z II poł. ubiegłego roku. NBP pisze, że główną przyczyną spadku średniej było zmniejszenie się liczby transakcji kartami, wywołane blokadą gospodarczą wprowadzoną po wybuchu pandemii koronawirusa.

Przeczytajcie także: Tyle gotówki na polskim rynku jeszcze nie było

Natomiast raport, w którym opublikowano dane dotyczące liczby rachunków bankowych, zawiera także informacje na temat liczby fraudów odnotowanych w ubiegłym półroczu. Jak się okazuje, było ich rekordowo dużo i to zarówno jeśli chodzi o oszustwa kartowe, jak i złodziejskie przelewy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście 67 mln zł. Tyle złodzieje ukradli z kont Polaków w pierwszej połowie bieżącego roku.

Fot. na licencji CC BY 2.0

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies