Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rzecznik Finansowy pyta banki o przerwy i awarie. Ma wrażenie, że ostatnio jest ich więcej

Wyniki najnowszej kwerendy mają pomóc Rzecznikowi Finansowemu ocenić skalę zjawiska awarii i przerw technicznych oraz podjąć decyzję co do ewentualnych dalszych działań

Biuro prasowe Rzecznika Finansowego poinformowało o skierowaniu do sektora bankowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego wniosków o informację na temat planowanych i nagłych przerw w dostępie do usług elektronicznych. Jak czytam w nadesłanym do redakcji cashless.pl komunikacie, kwestie niedostępności usług bankowych oferowanych zdalnie, w tym przede wszystkim sposobów informowania klientów w takich sytuacjach, są powodem zgłaszania skarg do Rzecznika Finansowego.

Przeczytajcie także: Nowy kalkulator od Rzecznika Finansowego

– Mamy wrażenie, że banki coraz częściej wprowadzają tzw. planowe techniczne przerwy w świadczeniu usług. Wydaje się, że coraz więcej jest też informacji o awariach. Jest to niepokojące zjawisko szczególnie w dobie epidemii, kiedy coraz więcej naszych aktywności, również finansowych, prowadzimy w sferze online. Dlatego zdecydowałem się wysłać zapytanie do banków, by poznać skalę tego zjawiska i ewentualnie podjąć inicjatywy zmierzające do jego zminimalizowania – poinformował Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Otrzymane wyniki kwerendy pozwolą na ocenę skali zjawiska, i, w zależności od jej wyników, na podjęcie ewentualnej decyzji dotyczącej dalszych kroków formalnych lub prawnych. Nie przedstawiono pomysłów na to, jak zmniejszyć skalę np. awarii w bankach.

Przeczytajcie także: Rzecznik Finansowy zgłasza pozew w imieniu klienta BNP Paribas

Przerwy techniczne to rzeczywiście zjawisko dość częste w polskiej bankowości. Jednak większość instytucji stara się je robić w weekendowe noce, co jak pokazują analizy bankowców, dotyka najmniejszą liczbę klientów. Wydaje się natomiast, że wciąż nie powstał standard, jak o takich planowanych przerwach informować klientów. Coraz więcej instytucji decyduje się jednak na wysyłki w tej sprawie wiadomości SMS lub komunikatów push generowanych przez aplikacje mobilne, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Natomiast jeśli chodzi o awarie skutkujące brakiem możliwości zalogowania się na rachunek przez internet czy aplikację mobilną, to bankowcy utrzymują, że wcale nie ma ich więcej niż przed laty. Wcześniej jednak, gdy bankowość elektroniczna nie była tak popularna jak dziś, wiele takich sytuacji pozostawało niezauważonych przez klientów, którzy logowali się na rachunki zdecydowanie rzadziej niż dziś.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies