Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spłaciliście przedterminowo kredyt konsumencki? Ten kalkulator wyliczy, jaki przysługuje Wam zwrot

Lawinowo rośnie liczba wniosków o interwencję Rzecznika Finansowego w sprawach o zwrot części kosztów przy przedterminowej spłacie kredytu

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego klient ma prawo do proporcjonalnego obniżenia wszystkich kosztów takiego kredytu, z wyjątkiem opłat notarialnych – przypomina Rzecznik Finansowy i informuje, że uruchomił kalkulator pozwalający wyliczyć, jaką kwotę powinien zwrócić kredytobiorcy bank lub instytucja pożyczkowa w takiej sytuacji.

Przeczytajcie także: Kolejny rekord w kartach

Jak wynika z obserwacji Rzecznika, część kredytodawców nie chce odpowiednio rozliczać kosztów przedterminowo spłaconego kredytu, unikając proporcjonalnego zwrotu różnego rodzaju prowizji czy opłat przygotowawczych. Dynamicznie rośnie liczba wniosków o interwencję RF w tego typu sprawach – w I połowie 2020 r. było ich już 2283, czyli pięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Aby pomóc kredytobiorcom w wyliczeniu, jakiego zwrotu mogą się domagać w związku z wcześniejszą spłatą zobowiązania, Rzecznik Finansowy przygotował kalkulator. Wystarczy, że klient uzupełni dane dotyczące zaciągniętego kredytu oraz poda datę spłaty. Jeśli kwota wyliczona w kalkulatorze nie zgadza się z propozycją kredytodawcy, klient powinien w pierwszej kolejności złożyć reklamację (wzór wniosku znajdzie na stronie RF). Jeśli nie zostanie uznana, konsument może się zwrócić do Rzecznika z wnioskiem o podjęcie działań.

Przeczytajcie także: First Data Polska obsługuje terminale w halach Makro

RF przypomina, że swoich praw mogą dochodzić wszyscy konsumenci, którzy zaciągnęli zobowiązanie po 18 grudnia 2011 r. Termin przedawnienia wynosi bowiem w takich przypadkach 10 lat. Jeśli roszczenie powstało po 9 lipca 2018 r., wtedy termin przedawnienia jest krótszy, bo wynosi sześć lat, ale i tak klienci będący w takiej sytuacji mają jeszcze czas, by domagać się prawidłowego rozliczenia kosztów kredytu. Ewentualny spór może dotyczyć jedynie kwestii odsetek.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies