Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Akceptacja kart i Blika w terminalu płatniczym. Zobaczcie, ile to kosztuje na przykładzie oferty ING

Standardowa prowizja od płatności kartami przyjętych przez małą lub średnią firmę obsługiwaną przez ING to dziś ok. 0,6 proc. Obsługa Blika jest o dwie trzecie tańsza

Instytucje finansowe rzadko chwalą się publicznie stawkami prowizji, jakie oferują firmom zamierzającym rozpocząć akceptację płatności bezgotówkowych. Zasłaniają się zwykle tym, że ostateczne wysokości opłat zależą od wielu czynników, takich jak np. branża w której działa akceptant, wartość miesięcznych obrotów, średnia kwota transakcji, itd.

Przeczytajcie także: Wywiad z wiceprezesem ING z okazji pięciolecia Cashless

Jeżeli zastanawiacie się nad dzierżawą terminala płatniczego i chcielibyście jednak poznać rząd wielkości wydatków, z jakimi trzeba się w takiej sytuacji liczyć, to pomaga w tym ING. Bank na swojej stronie internetowej publikuje konkretne stawki opłat związanych z obsługą terminala płatniczego. Zakładam, że u większości konkurencyjnych firm kształtują się one podobnie.

I tak, standardowa prowizja za przyjęcie i rozliczenie płatnością kartą Mastercard lub Visa kosztuje w ING Banku Śląskim 0,59 proc. kwoty transakcji plus 10 groszy. Co ciekawe przyjęcie płatności Blikiem jest sporo tańsze, bo wynosi tylko 0,22 proc. W dodatku bank nie stosuje żadnej stałej części prowizji, jak w przypadku kart. Jeszcze ciekawsze jest, w jaki sposób koszt akceptacji płatności Blikiem w terminalach zmieni się, gdy instrument ten będzie oferował transakcje zbliżeniowe. Natomiast przyszły akceptant, niezależnie od liczby i wartości przyjętych transakcji Blikiem i kartą liczyć się musi z opłatą za dzierżawę terminala płatniczego, która w ING wynosi 40 zł miesięcznie.

Przeczytajcie także: Blik już dostępny dla pierwszych klientów EnveloBanku

Śląski przypomina także, że wciąż funkcjonuje program fundacji Polska Bezgotówkowa. Instytucja ta finansuje instalację terminala oraz obsługę w nim płatności kartami przez rok, z limitem obrotu 100 tys. zł. Dodatkowo firmom korzystającym z programu fundacji ING oferuje dwa miesiące bezpłatnego korzystania z urządzenia a także możliwość bezpłatnego przyjmowania płatności Blikiem w tym okresie. Dopiero od 15 miesiąca akceptanci muszą się liczyć ze standardowymi kosztami akceptacji płatności elektronicznych.

Stawki proponowane przez ING Bank Śląski wydają się być zbliżone do rynkowej średniej, jaka wyłania się z danych opublikowanych kilka miesięcy temu przez porównywarkę Compay. Firma podała, że średnia wysokość kosztu obsługi transakcji kartą w terminalu, zawierająca zarówno zmienną i stałą część prowizji od płatności jak i uśredniony koszt dzierżawy terminala płatniczego, wynosiła w marcu 2020 r. 0,73 proc. Compay wylicza swój wskaźnik na podstawie rzeczywistych stawek proponowanych przez operatorów terminali, którzy wystawiają swoje oferty w serwisie Compay.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies