Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Citi podnosi ceny także klientom indywidualnym

Podwyżki opłat dla firm były tylko preludium tego, co bank zrobił pozostałym klientom

Nie wszyscy posiadacze kart i kont osobistych będą dobrze wspominać okres między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Wśród tych, których na myśl o świętowaniu ogarnie smutek, na pewno znajdzie się część klientów Citi Handlowego. Tuż przed końcem grudnia ubiegłego roku bank opublikował nową tabelę opłat i prowizji. Zacznie obowiązywać od 1 marca a znajduje się w niej wiele zmian niekorzystnych dla klientów.

Dotkną one szczególnie posiadaczy Citi Konta. Dziś, jeśli klient legitymuje się wpływami na rachunek w wysokości min. 3,5 tys. zł miesięcznie, może korzystać z niego bezpłatnie. Gdy osiąga wpływy w wysokości co najmniej 2 tys. zł – musi zapłacić za rachunek 6 zł miesięcznie a poniżej 2 tys. zł opłata wynosi już 12 zł.

Od marca zniknie możliwość korzystania z Citi Konta bezpłatnie. Minimalna opłata za nie wynosić będzie 3 zł – to przy wpływach na rachunek w wysokości min. 3,5 tys. zł miesięcznie. Przy kwocie na poziomie 2 tys. opłata urośnie do 8 zł a pozostali klienci będą musieli pogodzić się z prowizją w wysokości 15 zł miesięcznie.

Przeczytajcie także: Rekordowy kwartał w bankowości internetowej

Inną niekorzystną zmianą będzie również wprowadzenie nowej prowizji, a mianowicie opłaty za prowadzenie subkonta walutowego. Dotąd klienci Handlowego mogli mieć kilka rachunków walutowych, za które nie płacili. Przy tym bank chwalił się ofertą nowoczesnej karty wielowalutowej. Dzięki niej klient mógł przeprowadzać transakcje z różnych rachunków, oszczędzając przy tym na opłatach za przewalutowanie. Teraz nie będzie to już takie korzystne.

Ponadto w nowej tabeli opłat Citi obowiązującej od 1 marca pojawia się opłata w wysokości 10 zł miesięcznie za korzystanie z konta oszczędnościowego. Na szczęście dotyczy ona tylko tych klientów, którzy nie posiadają w Handlowym jakiegokolwiek konta osobistego. Powinna więc raczej dotyczyć ograniczonej liczby klientów.

Natomiast większą liczbę osób zapewne dotknie inna zmiana – podwyżka prowizji za wypłaty z obcych bankomatów dla posiadaczy Citi Konta. Dotąd kosztowało to 3 zł a od marca będzie kosztować 5 zł. Wypłaty z własnych bankomatów pozostają bezpłatne podobnie jak korzystanie z własnych wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Nie ma odwrotu od RWD

Zmiana tabeli opłat i prowizji dla posiadaczy Citi Kont to druga w ciągu ostatnich dni niekorzystna informacja dla klientów Handlowego. Wcześniej bank powiadomił o zmianach w cenniku dla mikroprzedsiębiorców. W ich wypadku zdecydował się m.in. wprowadzić opłatę za przelewy realizowane w serwisie internetowym. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Obie decyzje Citi to zapewne reakcja na podatek bankowy, który zacznie obowiązywać lada miesiąc. Wyższe ceny mają rekompensować wydatki na nową daninę dla państwa. Jeżeli tak, to Handlowy nie będzie jedynym bankiem, jaki wprowadzi w najbliższym czasie podwyżki prowizji. Zresztą Raiffeisen Polbank już się na to zdecydował. Również od 1 marca m.in. zabierze prawo części klientom do bezpłatnego korzystania z kart debetowych. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Zastanawiam się również nad spójnością polityki cenowej Handlowego. Jak pewnie wiecie, w przeszłości bank wielokrotnie i śmiało podnosił prowizje niespecjalnie przejmując się opiniami klientów na ten temat. To było naturalne dla instytucji, której prezes podkreślał publicznie, iż era tzw. darmowych obiadków w bankowości już się skończyła i nie ma nic za darmo. Jednak wiosną ubiegłego roku w ofercie Citi znalazła się nowa karta kredytowa, niemal całkowicie bezpłatna. Świadczyć to mogło, iż przestrzeń do podwyżek prowizji dla klientów indywidualnych pomału się wyczerpuje. Obecne decyzje Handlowego to zdaje się powrót do poprzedniego trendu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies