Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
23 grudnia – to był rekordowy dzień dla kart w Polsce

Z danych Visy wynika, że tego dnia tylko kartami tej organizacji płaciliście prawie 6 mln razy

Visa opublikowała dziś ciekawe statystyki na temat transakcji kartami w okresie bezpośrednio przed Świętami Bożego Narodzenia. Okazuje się, że w ciągu czterech tygodni od 26 listopada do 23 grudnia płaciliście kartami z logo tej organizacji średnio 4,4 mln razy dziennie. Wydaliście za ich pośrednictwem w tym okresie ponad 9 mld zł. Daje to średnio 13,4 mln złotych i 184 tys. płatności na godzinę oraz 223 tys. złotych i 3,1 tys. płatności na minutę.

Ze statystyk Visy wynika, że na zakupy w stacjonarnych placówkach handlowo-usługowych wybieraliście się najchętniej ostatniego dnia przed Wigilią, czyli 23 grudnia. W tym dniu łączna liczba transakcji dokonanych kartami Visa wydanymi przez działające w Polsce banki wyniosła niemal 6 mln, a wartość wydatków przekroczyła 466 mln złotych. Biorąc pod uwagę transakcje dokonywane online, najaktywniejszym dniem okazał się 14 grudnia. Łączna wartość wydatków dokonanych w sklepach internetowych przekroczyła tego dnia 22 mln złotych.

Przeczytajcie także: Liczba kart znów rośnie

– Liczba i wartość zakupów opłaconych kartami w okresie przedświątecznym wyraźnie rośnie z każdym rokiem. To dowód na to, że Polacy doceniają wygodę i bezpieczeństwo takich płatności, także w internecie – uważa Adrian Kurowski, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Podkreśla, że liczba transakcji dokonanych kartami z logo kierowanej przez niego firmy w trakcie czterech przedświątecznych tygodni wzrosła w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej o blisko jedną czwartą. Visa jest największą organizacją płatniczą w Polsce. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że ma 59,1 proc. udziału w naszym rynku. Na drugim miejscu jest MasterCard, z udziałem na poziomie 40,1 proc.

Przeczytajcie także: Wiadomo, ile polskie banki dostaną za akcje Visy

Oficjalne dane na temat transakcji bezgotówkowych kartami wszystkich organizacji w IV kwartale prawdopodobnie poznamy w marcu przyszłego roku. Ale już na podstawie informacji za III kw. opublikowanych przez NBP wczoraj, można prognozować wyniki ostatniego kwartału.

Otóż w okresie od lipca do września liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o 37 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem w 2014 r. Wartość tych operacji urosła o 16,5 proc. Gdyby ta dynamika została zachowana również w IV kw. to można szacować, że w okresie od października do grudnia kartami wszystkich organizacji płaciliście 757 mln razy wydając nimi prawie 52 mld zł. W ten sposób kwartalna liczba transakcji bezgotówkowych po raz pierwszy w historii prawdopodobnie przekroczyła 700 mln, a ich wartość po raz pierwszy była wyższa od 50 mld zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies