Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wiadomo, ile polskie banki dostaną za akcje Visy

Miliony euro trafią do polskich instytucji

Pierwsze polskie banki podały informacje o planowanych przychodach z tytułu sprzedaży akcji Visa Europe. Jak wynika z depesz agencji informacyjnej ISB News, do godz. 12 komunikaty w tej sprawie opublikowały już mBank, Millennium i BPH. W poświąteczny poniedziałek dołączył do nich Handlowy a we wtorek - BGŻ BNP Paribas. Wpływy będą podzielone na dochody bezpośrednio w gotówce oraz w akcjach Visy.

I tak mBank ma dostać ponad 185 mln zł w gotówce i ponad 63 mln zł w papierach wartościowych. BPH odpowiednio 71 mln zł i 24 mln zł, Millennium 233 mln zł i 80 mln zł, Handlowy 63 mln zł i 22 mln zł a BGŻ BNP Paribas - 27,6 mln zł oraz 9,3 mln zł.

Przeczytajcie także: Kurierowi też zapłacicie kartą

Banki podały także, że powyższe wpływy mogą zostać skorygowane o koszty transakcji oraz w wyniku ewentualnych procedur odwoławczych, które mają zakończyć się do 1 marca 2016 r. Wtedy podane zostaną ostateczne kwoty.

Polscy wydawcy kart Visa, podobnie jak banki z pozostałych europejskich krajów, mają także szansę na dodatkową odroczoną płatność w gotówce. Czy ją dostaną, a jeżeli tak to w jakiej wysokości, będzie wiadomo za cztery lata.

Przeczytajcie także: Sieci handlowe popierają polską kartę

Przychody banków z tytułu sprzedaży akcji Visa Europe to efekt umowy, w wyniku której amerykańska Visa Inc. planuje przejąć organizację Visa Europe. Europejska Visa jest stowarzyszeniem – własnością banków, które wydają karty z jej logo. W Polsce największym wydawcą kart Visa jest PKO BP.

Zgodnie z upublicznionymi przez Visa Inc. informacjami na wartość transakcji składają się płatne na rzecz beneficjentów z góry 16,5 mld euro oraz potencjalne dodatkowe, uzależnione od wyniku finansowego, wypłaty w wysokości do 4,7 mld euro realizowane po upływie czterech lat od daty zakończenia transakcji. Suma płatna z góry obejmuje zapłatę w gotówce w wysokości 11,5 mld euro oraz akcje uprzywilejowane wymienne na akcje zwykłe Visa Inc. wyceniane na 5 mld euro.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies