Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Apple udostępni konkurencji NFC do płatności? Amerykańska firma może nie mieć wyboru, przynajmniej w Unii...

Zmiany w tym zakresie forsowali już Niemcy. Mogą one jednak obowiązywać w całej UE

Apple Pay jest, póki co, jedyną usługą z zakresu płatności mobilnych, która ma dostęp do technologii NFC na urządzeniach Apple. Za jakiś czas to może się jednak zmienić, o czym donosi m.in. serwis Finextra. Amerykanie nie skorygują swojej polityki z własnej woli – może ich do tego zmusić Unia Europejska. W najbliższych dniach Komisja Europejska może zaprezentować propozycje zmian w przepisach, które zapewniłyby innym firmom dostęp do infrastruktury technicznej Apple.

Przeczytajcie także: Posiadacze kart Visa w Pekao mogą w końcu płacić sprzętem Apple

Sprawa nie jest oczywiście nowa. Przed rokiem mogliście już przeczytać w serwisie cashless.pl, że KE rozważa postępowanie w sprawie praktyk monopolistycznych Apple. Dotyczyło to właśnie dostępu do NFC. Temat powrócił w czerwcu, gdy Komisja wszczęła dwa postępowania antymonopolowe wobec korporacji Apple. Jeżeli unijni urzędnicy uznają, że firma z Cupertino łamie przepisy, można się spodziewać nałożenia wysokich kar. Z punktu widzenia Apple większym problemem będzie z pewnością zmuszenie firmy do współpracy z konkurencją, np. bankami, na nowych warunkach.

Warto przypomnieć, że Apple zmagało się już z zarzutami łamania zasad uczciwej konkurencji w Australii i sądy stanęły tam po stronie amerykańskiej firmy. Apple zapewniało wówczas, że nie będzie negocjacji z żadnym bankiem w kwestii dostępu do anten NFC w iPhone’ach. Potem przeciwko praktykom firmy Apple opowiedział się niemiecki parlament. Zmienił prawo w taki sposób, by zmusić korporację do otwarcia interfejsu płatniczego w produkowanych przez nią smartfonach.

Przeczytajcie także: Więcej Apple Pay w Polsce. Płatności znalazły się w ofercie Viva Wallet

Wedle nowych przepisów Apple ma za rozsądną opłatą udostępnić swoje narzędzia podmiotom zewnętrznym. Amerykanie przekonują jednak, że wprowadzenie tych regulacji oznacza zmniejszenie bezpieczeństwa danych osobowych i finansowych klientów. Jeśli KE dopnie swego, podobne przepisy wejdą w życie w całej Wspólnocie.

Chociaż moduł NFC jest niedostępny dla dostawców konkurencyjnych usług płatniczych, to może on być wykorzystywany w innych rozwiązaniach – np. do odczytywania dokumentów. W Polsce dostępna jest aplikacja eDO App przygotowana z myślą o nowych dowodach osobistych wyposażonych w antenę NFC. Dzięki temu dane użytkownika mogą być przesyłane bezprzewodowo, co umożliwia podpisywanie dokumentów elektronicznych. Apka jest dostępna na urządzenia z platformami Android oraz iOS.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies