Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Niezła historia z Lublina. Pracownica banku przejmowała konta klientów i zaciągała na ich nazwiska pożyczki

Policja jeszcze ustala skalę procederu rozkręconego przez 42-latkę z Lublina

Lubelska policja poinformowała o zatrzymaniu pracownicy jednego z banków, która w interesujący sposób okradała klientów. Najpierw wyszukiwała rachunki, na których od dłuższego czasu nie było żadnej aktywności. Następnie korzystając z dostępu do systemu zmieniała loginy i hasła do kont, a także kilka innych danych jak np. powiązane z nimi adresy e-mail oraz numery telefonów służące do autoryzacji transakcji.

Przeczytajcie także: W okresie pandemii wzrosła liczba fraudów płatniczych

Po przejęciu pełnej kontroli nad rachunkami oszustka na nazwiska ich posiadaczy zaciągała pożyczki w internetowych firmach pożyczkowych, które często potwierdzają tożsamość klientów za pomocą przelewów weryfikacyjnych z ich rachunków bankowych. Aktualnie trwa ustalanie skali procederu rozkręconego przez 42-letnią pracownicę banku z Lublina. Sprawa ma, jak to określają policjanci, charakter rozwojowy. Zatrzymanej grozi 8 lat więzienia.

Przeczytajcie także: Uważajcie na fałszywy BNP Paribas

Większość oszustw, których ofiarami padają klienci banków, to ataki cyberprzestępców na samych posiadaczy rachunków. Najpopularniejszy jest tzw. phishing, czyli próba przejęcia kontroli nad kontami np. poprzez podrobioną stronę bankowego serwisu transakcyjnego. O wiele rzadziej zdarzają się sytuacje, gdy hakerom udaje się przejąć kontrolę na systemem informatycznym samego banku. Zapewne równie rzadko zdarzają się sytuacje, gdy przestępcą staje się pracownik instytucji finansowej, choć tu skala zjawiska może być trudna do ustalenia – banki ze względów wizerunkowych mogą ukrywać takie zdarzenia przed opinią publiczną.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies