Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uważajcie na fałszywy bank BNP Paribas. Jego strona pojawia się w Google i jest łudząco podobna do prawdziwej

BNP Paribas ostrzega przed kolejną akcją cyberprzestępców, którzy w wyszukiwarce Google zamieszczają reklamy fałszywej strony banku

BNP Paribas ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod tę instytucję. Metoda ich działania nie jest nowa, ale bank przekonuje, że w ostatnich tygodniach odnotował eskalację problemu. Przestępcy tworzą fałszywe strony, które pojawiają się w formie reklamy po wpisaniu np. nazwy banku w wyszukiwarce Google. Kliknięcie w link z reklamy skutkuje przekierowaniem na adres przypominający stronę do logowania w bankowości elektronicznej.

Przeczytajcie także: Pariba Group na liście ostrzeżeń KNF

Na fałszywej stronie oszuści próbują wyłudzić wrażliwe informacje, mowa przede wszystkim o danych do logowania. W efekcie ofiara może utracić środki z rachunku. Dlatego specjaliści radzą, by logując się do bankowości internetowej, zawsze wpisywać ręcznie adres strony logowania, ewentualnie wybierać ikonę logowania ze strony głównej banku. Należy też sprawdzać poprawność adresu i zwracać uwagę na literówki oraz omijać reklamy w wyszukiwarce.

Instytucja zaznacza w swym komunikacie, by klienci sprawdzali, czy połączenie jest szyfrowane (symbol kłódki na pasku adresu strony), zwracali uwagę na podejrzane elementy graficzne oraz treści na stronie logowania i wystrzegali się podawania danych, o które bank zazwyczaj nie pyta – np. numerów kart kredytowych. Warto też uważnie czytać wiadomości SMS dotyczące dyspozycji – jeśli budzą one wątpliwości, nie należy wpisywać hasła do autoryzacji.

Przeczytajcie także: Bankowcy ostrzegają: uważajcie na fałszywy sklep Google Play

W serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać o tym zagrożeniu – w czerwcu pojawiło się ostrzeżenie przed tą metodą wyłudzania danych. Komunikat dotyczył banku BNP Paribas, ale też Idea Banku i Getinu. Nie oznacza to oczywiście, że klienci innych instytucji nie powinni zachować czujności podczas logowania. Zwłaszcza, gdy adresy stron są skomplikowane, a klient nie chce lub nie może ich zapamiętać.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies