Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Niebezpiecznie w sieci. Nowe ostrzeżenia od Aliora, BNP Paribas i policji

Ataki cyberprzestępców wymierzone są przede wszystkim w klientów bankowości elektronicznej

Policja i Alior Bank ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod firmy kurierskie: złodzieje wysyłają SMS, z którego ofiara dowiaduje się, że musi dopłacić do przesyłki. Zazwyczaj mowa o niskiej kwocie, kilkudziesięciu groszach. Wiadomości towarzyszy link do strony łudząco przypominającej stronę banku czy operatora płatności.

Przeczytajcie także: BNP Paribas ostrzega przed paribagroup.com

Nieświadoma zagrożenia osoba wprowadza na takiej stronie wrażliwe dane (m.in. login i hasło bankowości elektronicznej) i przekazuje je oszustom. Policja informuje, że niedawno w ten sposób okradziono mieszkańca powiatu kozienickiego. Mężczyzna chciał przelać 87 groszy, a stracił kilka tysięcy złotych. Na zagrożenia tego typu wskazał w komunikacie także Alior Bank, który jednocześnie zaleca ostrożność przy żądaniach o dopłatę do faktur czy zakupów nternetowych.

Warto mieć na uwadze, że ataki nie ograniczają się do SMS-ów – bank BNP Paribas ostrzegał kilka dni temu przed fałszywymi mailami, w których nakłaniano do kliknięcia linku prowadzącego do szkodliwej zawartości. W tym przypadku oszuści podszywali się pod bank i informowali o rzekomym przekroczeniu terminu na opłacenie faktury.

Przeczytajcie także: Alior zbadał czym płacą Polacy

Na podobne ataki coraz bardziej narażeni są użytkownicy bankowości mobilnej – smartfony są zazwyczaj gorzej zabezpieczone niż komputery osobiste, a blisko połowa Polaków do zarządzania finansami używa właśnie aplikacji. Dlatego przewiduje się, że mobilna bankowość stanie się głównym celem ataków oszustów w kolejnych latach. Warto zachować ostrożność i pamiętać, że banki nigdy nie wysyłają w SMS-ach i mailach linków do stron logowania.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies