Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fantastyczny rekord w danych NBP. Już ponad 9 na 10 płatności kartami w Polsce odbywa się zbliżeniowo

Do ponad 84 proc. wzrósł także udział wartości transakcji zbliżeniowych w całości obrotu bezgotówkowego kartami

Narodowy Bank Polski opublikował dziś raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w I kw. 2020 r. Z większością danych w nim zwartych mogliście się już zapoznać po zaktualizowaniu tabel statystycznych NBP. Dziś natomiast chciałbym zwrócić uwagę na kilka nowych informacji, jakie znalazły się w raporcie banku centralnego. Mam na myśli przede wszystkim statystyki dotyczące popularności płatności zbliżeniowych w Polsce.

Przeczytajcie także: Już ponad 940 tys. terminali jest na polskim rynku

NBP poinformował więc o świetnym rekordzie odnotowanym w I kw. w zakresie udziału liczby płatności zbliżeniowych w całości obrotu kartowego. Udział ten wyniósł w okresie styczeń-marzec 2020 r. już 91,1 proc. To pierwszy raz w historii, gdy przekroczył 90 proc. i jeden z największych kwartalnych wzrostów w historii badań. Poprzedni rekord odnotowany w IV kw. 2019 r. wynosił 89,4 proc. Jednym z czynników, który zadecydował o tak dużym wzroście popularności płatności zbliżeniowych były zapewne czynniki epidemiczne i obawa przed ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Ponadto rekordowy był także udział wartości transakcji zbliżeniowych w wartości wszystkich płatności kartami. Na koniec marca wyniósł on 84,1 proc. Poprzedni rekord, odnotowany również w ostatnim kwartale ubiegłego roku, wynosił 81,4 proc. Co ciekawe warto dodać, że na koniec I kw. bieżącego roku na rynku funkcjonowało 41,2 mln różnego rodzaju płatniczych instrumentów zbliżeniowych (kart plastikowych, wirtualnych, naklejek, itp.) To o ponad 340 tys. więcej niż kwartał wcześniej.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce przekroczyła już 43 mln

Z pozostałych danych zawartych w opublikowanym dziś przez NBP raporcie warto zwrócić uwagę na spadek z 67,3 proc. do 66,8 proc. udziału kart aktywnych w portfelach bankowych. Oznacza to, że prawie jedna trzecia kart wydanych przez instytucje pozostaje nieaktywna. Bank centralny podał też, że dominującymi na polskim rynku organizacjami płatniczymi pozostają Mastercard i Visa. Ten pierwszy miał na koniec I kw. 2020 r. 47,7 proc. udziału w rynku (wzrost w stosunku do grudnia 2019 r. o 0,4 pkt. proc.) a Visa – 51,6 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.).

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies