Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sieć bankomatów zmniejszyła się o 200 sztuk w ciągu I kw. 2020 r. Dane NBP

Z danych NBP wynika ponadto, że spadła także liczba wpłatomatów

Narodowy Bank Polski opublikował przedwczoraj statystyki dotyczące rynku kart w Polsce. W tekście Pandemia a karty płatnicze. Zobaczcie, co się zmieniło w I kw. 2020 r. Świeże dane z NBP mogliście już przeczytać o zmianach w transakcyjności a w tekście Liczba kart w Polsce przekroczyła już 43 mln. Tak wynika z najnowszych danych NBP o rekordowej liczbie kart nad Wisłą. Teraz chciałbym zaś skupić się na statystykach dotyczących sieci bankomatowej.

Przeczytajcie także: Będzie przyspieszenie rozwoju usług kartowych w sieci

Jak zatem podał NBP, na koniec marca na polskim rynku działało 22534 bankomatów. To o ok. 200 mniej niż w grudniu 2019 r. oraz o ponad 130 mniej niż w marcu ubiegłego roku. Co ciekawe zmniejszyła się także liczba wpłatomatów, których ostatnio dość regularnie przybywało. W marcu w Polsce funkcjonowało 8193 takie urządzenia. W grudniu ubiegłego roku było ich 8226 a w marcu 2019 r. – 7712.

Spadek liczby bankomatów w Polsce w I kw. odnotowano już w raporcie cashless.pl na ten temat. Możecie o tym przeczytać w tekście Bankomaty w I kw. 2020 r. Liczba urządzeń znowu spadła.

Przeczytajcie także: Tęczowa karta od Revoluta

Natomiast z danych NBP wynika, że w okresie od stycznia do marca bieżącego roku z bankomatów wyjmowano gotówkę 133,5 mln razy. To spadek w porównaniu z IV kw. 2019 r. z poziomu 155,1 mln oraz z 149,1 mln w I kw. 2019 r. Natomiast liczba wpłat gotówki we wpłatomatach wyniosła w I kw. bieżącego roku 16,3 mln, co oznacza spadek w porównaniu z ostatnim kwartałem roku ubiegłego, gdy było ich 16,9 mln, oraz wzrost w porównaniu z I kw. 2019 r., gdy gotówkę deponowano we wpłatomatach 14,1mln razy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies