Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomaty w I kw. 2020 r. Liczba urządzeń znowu spadła

Najwięcej urządzeń posiadają sieci niezależne, takie jak Euronet i IT Card

Z informacji docierających z różnych instytucji, w tym m.in. z Narodowego Banku Polskiego, wynika, że pod koniec ubiegłego kwartału Polacy rekordowo często korzystali z bankomatów, wypłacając z nich rekordowe ilości gotówki. Tymczasem na podstawie danych zebranych przez cashless.pl, widać, że bankomatów w Polsce ubyło. Liczba tych urządzeń w marcu była niższa w porównaniu z grudniem ub. roku o ponad 100 sztuk i wyniosła 22083. To powrót do trendu spadkowego po chwilowym wzrośnie liczby bankomatów zanotowanym pod koniec 2019 r.

Przeczytajcie także: Lekki wzrost liczby bankomatów pod koniec ub. roku

Największą siecią bankomatów dysponuje Euronet – w marcu miał ich ponad 7,4 tys. sztuk. Na kolejnych miejscach uplasowały się sieci zarządzane przez IT Card oraz banki, w tym przede wszystkim przez PKO BP. Z danych zebranych przez cashless.pl wynika ponadto, że z wypłat gotówki Blikiem można korzystać w ponad 19,8 tys. urządzeń a z wypłat zbliżeniowych – z ponad 9,7 tys. bankomatów.

W obecnej edycji raportu cashless.pl na temat bankomatów w porównaniu z poprzednimi wprowadzono niewielką zmianę, która jednak wymaga wyjaśnienia. Bankomaty należące do banków spółdzielczych funkcjonujących poza zrzeszeniami BPS i SGB ujęto w oddzielnej pozycji. Chodzi o Krakowski Bank Spółdzielczy (wcześniej prezentowany w osobnej pozycji), Spółdzielczy Bank Rzemiosła w Krakowie oraz Bank Spółdzielczy w Brodnicy (wcześniej ich urządzenia były ujęte w sieci BPS) oraz Bank Nowy BFG, który przejął biznes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (wcześniej jego urządzenia były ujęte w liczbie bankomatów BPS).

Przeczytajcie także: BNP Paribas będzie zachęcać do korzystania z bankomatów

Zatem liczba bankomatów należących do BPS zmniejszyła się w ubiegłym kwartale, ale wynika to wyłącznie z opisanej wyżej korekty, a nie faktycznej deinstalacji urządzeń. BPS posiadał na koniec marca bieżącego roku łącznie 2222 bankomaty, z czego jednak 546 urządzeń działa pod logo Planet Cash (stąd w wykazie w pozycji BPS jest 1676, gdyż pozostałe 546 maszyny są ujęte w liczbie bankomatów Planet Cash).

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies