Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Lekki wzrost liczby bankomatów i spadek transakcji. Ale wartość wypłat wciąż szybko rośnie

To skrótowy obraz polskiego rynku bankomatów w IV kw. 2019 r. Początek bieżącego roku był zapewne rekordowy

Narodowy Bank Polski opublikował właśnie statystyki dotyczące rynku kart płatniczych w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać o rekordowej liczbie i wartości płatności kartami a także o najwyższej w historii liczbie terminali płatniczych. Teraz pora na dane dotyczące sytuacji na rynku bankomatów.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już ponad 900 tys. terminali płatniczych

Bank centralny donosi więc o lekkim wzroście liczby urządzeń w końcówce 2019 r. W grudniu sieć bankomatów liczyła 22720 sztuk w porównaniu do 22593 we wrześniu. W stosunku rocznym spadła zaś po raz kolejny już liczba wypłat gotówki, przy jednoczesnym wzroście wartości transakcji. To trudna sytuacja dla właścicieli sieci bankomatów, którzy otrzymają wynagrodzenie zależne od liczby wypłat gotówki a nie ich wartości.

I tak NBP donosi, że w okresie od października do grudnia 2019 r. użytkownicy kart podjęli gotówkę z bankomatów 155,1 mln razy. Wartość wypłat wyniosła ponad 88,9 mld zł. Dla porównania w IV kw. 2018 r. wskaźniki te wynosiły odpowiednio 158,6 mln oraz 84,9 mld zł. Jednocześnie do 8,2 tys. sztuk wzrosła liczba wpłatomatów. Gotówkę deponowano w nich w ostatnim kwartale ub. roku prawie 17 mln razy na łączną kwotę niemal 33 mld zł.

Przeczytajcie także: Kwartalna wartość płatności kartami przekroczyła 100 mld zł

Zakładam, że na rynku bankomatów jeszcze ciekawiej było w I kw. bieżącego roku (statystyki będą znane pewnie w czerwcu). W związku z rozwijającą się pandemią koronawirusa wielu Polaków realizowało większe niż zwykle wypłaty gotówki. Operacji było tak dużo, że w wielu urządzeniach brakowało banknotów. Na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w wartości transakcji zrealizowanych w bankomatach w okresie od stycznia do marca 2020 r.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies