Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: na koniec marca na polskim rynku było już ponad 943 tys. terminali płatniczych

Wszystkie terminale w Polsce przygotowane są do akceptacji płatności zbliżeniowych

Narodowy Bank Polski zaktualizował tablice statystyczne dotyczące rynku kart płatniczych o dane za I kw. 2020 r. W związku z tym wczoraj w serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać o liczbie i wartości transakcji kartami (więcej o tym w tekście Pandemia a karty płatnicze. Zobaczcie, co się zmieniło w I kw. 2020 r. Świeże dane z NBP) oraz liczbie samych kart (więcej o tym w tekście Liczba kart w Polsce przekroczyła już 43 mln. Tak wynika z najnowszych danych NBP). Dziś natomiast chciałbym przyjrzeć się danym dotyczącym terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: Wpływ pandemii na karty płatnicze w I kw. 2020 r.

Bank centralny podał zatem, że na koniec marca w całym kraju działało 943,2 tys. terminali płatniczych. To o niemal 37 tys. więcej niż w grudniu 2019 r. oraz o ponad 120 tys. więcej niż w marcu 2019 r. I kw. 2020 r. był drugim kwartałem z rzędu, gdy liczba terminali rosła w tak dużym tempie. Przypomnę, że w ostatnim okresie roku ubiegłego liczba POS-ów w Polsce zwiększyła się o ponad 38 tys. sztuk. Kwartał wcześniej dynamika wzrostu sieci akceptacji kart spowolniła do ok. 14 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Rekord kart płatniczych w Polsce w I kw. 2020 r.

Zakładam, że duża część nowo instalowanych terminali płatniczych to zasługa fundacji Polska Bezgotówkowa. Ta niedawno ogłosiła, że w ramach prowadzonego przez nią programu finansowania budowy sieci akceptacji kart w Polsce zainstalowano już ponad 300 tys. urządzeń. Warto przypomnieć, że już wszystkie POS-y działające nad Wisłą są przygotowane do akceptacji płatności zbliżeniowych i prawie wszystkie do płatności mobilnych. Wypłaty gotówki przy okazji zakupów można było realizować na koniec marca z ponad 333 tys. terminali płatniczych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies