Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Płatności bez PIN do 100 zł: pierwsze terminale zaczną je przyjmować w ciągu najbliższych dni

Informację na ten temat przekazała Joanna Seklecka, prezes spółki eService i jednocześnie szefowa Komitetu Agentów Rozliczeniowych

Jak dowiedział się serwis cashless.pl, już w ciągu kilku najbliższych dni mogą pojawić się pierwsze terminale płatnicze umożliwiające przyjmowanie transakcji bezstykowych do 100 zł bez konieczności autoryzacji ich kodem PIN. Nowość będzie jednak wprowadzana stopniowo w kolejnych sklepach. Informację tę przekazała Joanna Seklecka, prezes eService i przewodnicząca Komitetu Agentów Rozliczeniowych, czyli organizacji zrzeszającej największych operatorów terminali płatniczych w Polsce.

Przeczytajcie także: Cyfrowy Polsat utworzy spółkę Plus Play

– Sprawa podniesienia limitu transakcji zbliżeniowych niewymagających podania PIN jest obecnie szczegółowo omawiana przez agentów rozliczeniowych, banki i organizacje płatnicze. Pierwsze terminale z nowym limitem transakcji powinny być dostępne w ciągu kilku dni od decyzji organizacji płatniczych w tej sprawie. Zmiana limitów wymaga szeregu modyfikacji w systemach płatniczych. Sprawia to, że przyspieszone wdrażanie nowego limitu będzie prowadzone sukcesywnie z zachowaniem bezpieczeństwa obsługi transakcji. W tej chwili ze względu na sytuację z koronawirusem priorytetem jest utrzymanie bezpieczeństwa i ciągłości obsługi transakcji procesowanych na terminalach płatniczych – napisała Joanna Seklecka w oświadczeniu nadesłanym do redakcji cashless.pl.

Z moich informacji wynika, że organizacje płatnicze pracują w trybie pilnym nad zmianą swoich regulacji umożliwiających podniesienie limitu na płatności bez autoryzacji PIN-em. Również banki, jako wydawcy kart, potwierdzają gotowość do tej zmiany. – Myślimy o tym przede wszystkim w kontekście ograniczenia kontaktu z gotówką i przyspieszenia obsługi klienta przy kasie – mówi Joanna Erdman z mBanku, zasiadająca w prezydium Rady Wydawców Kart Bankowych. – Doświadczenia innych rynków pokazują, że płatności bezgotówkowe w tym w szczególności zbliżeniowe i mobilne lepiej odpowiadają na potrzeby związane z wyzwaniami w okresie stanu zagrożenia epidemią w Polsce – dodaje Joanna Erdman.

Przeczytajcie także: Czy będzie przyspieszenie obniżenia limitu na płatności bez PIN

Przypomnę, że obecnie obowiązujący w Polsce limit na płatności bezstykowe bez autoryzacji PIN-em wynosi 50 zł. Organizacje płatnicze takie jak Mastercard i Visa mają już zgodę na podniesienie tego limitu do 100 zł, ale ze względu na konieczne prace wdrożeniowe proces wprowadzania zmian w terminalach miał rozpocząć się w IV kw. bieżącego roku.

Jednak w tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego napisała na swoim profilu na Twitterze, że będzie dążyć do szybszego podniesienia tego limitu ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Konieczność dotykania klawiszy terminala podczas wprowadzania PIN-u może temu sprzyjać. Dziś stanowisko KNF zostało wsparte wystąpieniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Więcej na ten temat w tekście Szybsze podniesienie limitu na płatności bez PIN do 100 zł? Decyzja być może jeszcze dzisiaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies