Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Autoryzacja płatności PIN-em na smartfonie akceptanta. First Data i Visa wprowadzają technologię PIN on Mobile

To wydaje się pierwsze na świecie zastosowanie smartfona jako terminala płatniczego do przyjmowania płatności zbliżeniowych kartą niezależnie od kwoty transakcji

Fiserv, którego częścią jest spółka First Data, oraz Visa poinformowały o przeprowadzeniu pierwszej transakcji z wykorzystaniem technologii nazwanej PIN on Mobile. Rozwiązanie to pozwala akceptować zbliżeniowe transakcje bezgotówkowe za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na wybranych modelach smartfonów Samsung. Ważne jest to, że dotyczy to wszystkich transakcji, niezależnie od ich wartości. W razie konieczności autoryzacji PIN-em osoba płacąca może go wprowadzić na ekranie smartfona sprzedawcy.

Przeczytajcie także: Soft POS od Payarto już gotowy

Aplikacje umożliwiające przyjmowanie płatności na urządzeniach mobilnych to nic nowego, na polskim rynku jest już kilka takich programów. Rozwiązania zwane Soft POS-ami oferują np. spółki Polskie ePłatności czy Payarto. Ułomność tych aplikacji polega jednak na tym, że nie pozwalają na wprowadzanie PIN-u na urządzeniu sprzedawcy. Oznacza to, że jeśli płacący korzysta z karty zbliżeniowej może realizować transakcje do 50 zł. Chyba że używa płatności mobilnych jak Apple Pay czy Garmin Pay, które pozwalają na autoryzację płatności wysokokwotowych za pomocą biometrii na urządzeniu płatnika.

Niestety, Rada PCI, czyli organizacja opracowująca standardy bezpieczeństwa na rynku płatności bezgotówkowych, jak dotąd nie opublikowała wytycznych co do możliwości wprowadzania PIN-u na smartfonie sprzedawcy. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy do odczytania danych transakcyjnych z karty płacącego używa się dodatkowego urządzenia, tzw. dongla. First Data przy testach ogłoszonego dziś rozwiązania PIN on Mobile korzysta ze specjalnego zezwolenia organizacji Visa. Z moich informacji wynika, że First Data stara się o takie same zezwolenie ze strony konkurencyjnej organizacji Mastercard i spodziewa się je uzyskać jeszcze w tym kwartale.

Przeczytajcie także: PSD II komplikuje przyszłość Soft POS-a

Z dzisiejszej informacji prasowej wynika, że po przeprowadzeniu rozpoczętych właśnie testów aplikacji PIN on Mobile rozwiązanie będzie wdrażane pilotażowo w Polsce jako pierwszym rynku na świecie. W projekt zaangażowane są, oprócz firm First Data i Visa także producent telefonów Samsung oraz firma PayCore (wcześniej Cardtek), która dostarcza oprogramowanie dbające o bezpieczeństwo transakcji.

Aplikacja, która pozwala na przyjmowanie płatności kartą na smartfonie sprzedawcy niezależnie od kwoty transakcji to szczytowy etap rozwoju Soft POS-a. Pozwoli niemal każdy smartfon zamienić w terminal płatniczy, co jest zaletą, którą docenić mogą np. przedstawiciele wolnych zawodów. Barierą w rozwoju Soft POS-a mogą być jednak obawy o bezpieczeństwo. Rozwiązanie wymaga od płacących przełamania lęków przed wprowadzaniem osobistych danych, takich jak PIN do karty, na ekranie smartfona sprzedawcy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies