Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard rozwija usługę tożsamości cyfrowej. Wprowadzi ją w Macedonii

Nad podobnym rozwiązaniem Mastercard pracuje też w kilku innych krajach

Mastercard i rząd Republiki Macedonii Północnej opracowują usługę tożsamości cyfrowej obywateli. Zostaną z nią powiązane cyfrowy podpis oraz weryfikacja dokumentów na odległość. Rozwiązanie ma znaleźć zastosowanie w usługach świadczonych zarówno przez firmy, jak i instytucje państwowe. Umożliwi to ludziom m.in. zdalne otwieranie konta w banku czy uruchamianie usług telefonii komórkowej, czyli czynności wymagających od usługodawcy sprawdzenia tożsamości klienta.

Przeczytajcie także: Digital Gateways umożliwi zdalne otwieranie rachunków

Inicjatywa będzie oparta o niedawno wprowadzone przez macedońskie władze przepisy dotyczące tożsamości cyfrowej i wykorzystywać będzie europejskie standardy eIDAS, dotyczące elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania. Nowa usługa umożliwi interakcje cyfrowe między firmami i urzędami, nie tylko na poziomie krajowym, ale też międzynarodowym. Kolejne usługi mają być rozwijane w formule otwartej współpracy. Zostaną do niej zaproszone firmy, uczelnie oraz urzędy.

Wdrażana w Macedonii Północnej usługa tożsamości cyfrowej działa w oparciu o model rozproszony. Nie wymaga on scentralizowanej bazy, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo danych osobowych.

Przeczytajcie także: SAS, Mastercard i The Heart organizują konkurs dla startupów

Co ciekawe, projekt realizowany w Macedonii Północnej to część szerszych prac Mastercarda. Korporacja chce wprowadzić nowe sposoby interakcji online między osobami prywatnymi, firmami i administracją publiczną. Działania na tym polu prowadzone są we Francji i w Australii. W najbliższych miesiącach organizacja ma informować o kolejnych partnerach i programach pilotażowych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: MASTERCARD

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies