Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sobieraj: polska karta ma sens tylko przy wsparciu rządu

Szef Aliora nie podpisał listu intencyjnego w sprawie powołania krajowego systemu kartowego

Zdaniem Wojciecha Sobieraja, prezesa Alior Banku, budowa polskiej karty płatniczej aby miała ekonomiczne uzasadnienie, musi być w bardzo dużym stopniu wsparta działaniami rządu. – Chodzi o stworzenie takich warunków, by pierwszego dnia po wejściu na rynek polska karta była powszechnie akceptowalna w całej administracji państwowej, a obywatele pobierający jakiekolwiek daniny od instytucji publicznych mieli je przekazywane na rachunek powiązany z tą kartą – powiedział Wojciech Sobieraj po dzisiejszej konferencji prasowej na temat wyników Aliora w III kw.

Przeczytajcie także: Śląski przeciwko polskiej karcie

Szef Aliora nie sprecyzował, o jakie konkretnie działania chodzi. Łatwo się domyślić, że idzie np. o zachęcenie do założenia rachunków bankowych i wyrobienia karty wszystkich emerytów i rencistów pobierających świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy osób korzystających z zasiłków wypłacanych przez ośrodki pomocy społecznej. Dziś na życzenie beneficjentów są one wysyłane przekazem pocztowym i wypłacane gotówką.

Sobieraj powiedział także, że nie podpisał listu intencyjnego w sprawie powołania polskiej karty płatniczej. List taki został wystosowany do wydawców kart przez Związek Banków Polskich. ZBP dał czas na jego podpisanie i odesłanie do końca ubiegłego miesiąca. Gdyby banki go podpisały, związek dostałby zielone światło, aby zlecić analizę, która pokazałaby, czy polską kartę w ogóle warto budować.

Przeczytajcie także: Prezes mBanku sceptycznie o polskiej karcie

Wcześniej w serwisie Cashless mogliście przeczytać o tym, że listu nie podpisali m.in. prezesi mBanku i ING Banku Śląskiego. Nie jest na razie znana decyzja PKO BP w tej sprawie, choć prezes tego banku stracił ostatnio serce do projektu. Okaże się to prawdopodobnie w ciągu kilku dni. ZBP zaplanował bowiem spotkanie z bankowcami w tej sprawie.

Pomysłodawcą polskiej karty płatniczej i jej największym orędownikiem jest Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, który wymieniany jest wśród kandydatów na stanowisko ministra finansów lub szefa banku centralnego. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa ZBP, zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych zwiększa szanse na powołanie polskiej karty. Projekt jest teraz określany mianem „repolonizacji" karty płatniczej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies