Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 15 lutego rusza akcja składania rocznych PIT-ów. W usłudze Twój e-PIT pojawią się nowe możliwości

Oprócz zeznań PIT-37 i PIT-38 podatnicy będą mogli skorzystać w tym roku z elektronicznych formularzy PIT-28 i PIT-36

Za kilka dni, 15 lutego, rozpocznie się akcja składania zeznań podatkowych za rok 2019. Potrwa do 30 kwietnia, a podatnicy będą mogli skorzystać z papierowych formularzy PIT rozdawanych w urzędach skarbowych, systemu e-Deklaracje i usługi Twój e-PIT dostępnej na stronie podatki.gov.pl. W tej ostatniej usłudze pojawią się kolejne ułatwienia dla podatników. Nowością będzie możliwość elektronicznego złożenia nie tylko, jak przed rokiem, PIT-37 i PIT-38, ale także PIT-28 i PIT-36.

Przeczytajcie także: Tadeusz Kościński polskim kandydatem na prezesa EBOiR

Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób rozliczających np. przychody z umów dzierżawy, najmu lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów zwierzęcych i roślinnych. Zeznania PIT-36 zostaną udostępnione osobom, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. Resort finansów podkreśla, że PIT-36 i PIT-28 nie zawierają informacji dot. działalności gospodarczej.

Kolejną nowością w usłudze Twój e-PIT będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. Podobnie ma być z wprowadzoną w ubiegłym roku ulgą dla młodych (osoby do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11.

Przeczytajcie także: Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, jeśli kupowaliście akcje w Revolucie

Podatnicy, którzy w złożonych e-PIT-ach będą mieć nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu, już od końca lutego mogą liczyć na informacje o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. Natomiast osoby, które będą mieć kwotę do zapłaty, mogą zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

W roku 2019 podatnicy złożyli aż 16 mln elektronicznych PIT-ów. Z tego blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 z pomocą usługi Twój e-PIT. Jeśli dodać do tego wspólne deklaracje małżonków, okaże się, że w pierwszym roku działania z tego rozwiązania skorzystało aż 8,8 miliona osób.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: INNOWACJE, PITY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies