Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany na Allegro. Nowe zasady naliczania i zwrotów prowizji oraz sporo podwyżek

Wkrótce sprzedający na Allegro zapłacą prowizję także od opłat za dostawy. Ma to ograniczyć koszty przesyłek

Ta zmiana zasad obowiązujących na Allegro już wzbudza sporo emocji u sprzedawców, choć zostanie wprowadzona dopiero za kilka miesięcy. Z opublikowanej na stronie Allegro informacji wynika, że od 2 kwietnia bieżącego roku operator platformy prowizję od sprzedaży naliczać będzie nie tylko od ceny sprzedawanego produktu, ale także od związanych z jego dostawą kosztów przesyłki.

Dla przykładu, jeśli dziś ktoś sprzedaje przedmiot o wartości 100 zł objęty prowizją w wysokości 6 proc. a klient wybrał dostawę o wartości 18 zł, to sprzedawca jest zobowiązany do zapłaty 6 zł prowizji na rzecz Allegro. Wedle nowych zasad będzie musiał zapłacić 7,08 zł, bo prowizja zostanie naliczona od całej wartości zamówienia w wysokości 118 zł.

Powyższa zmiana nie obejmie zakupów realizowanych w ramach programu Smart (bezpłatna dostawa w abonamencie). Zdaniem Allegro nowe warunki naliczania prowizji od sprzedaży sprzyjać będą obniżeniu kosztów dostawy, które są ważnym kryterium decydującym o tym, gdzie klienci kupują. Pytanie tylko, jaki wpływ na ceny oferowane przez firmy logistyczne mają sprzedawcy? I czy presja na obniżenie kosztów dostaw nie będzie wpływać na pogorszenie jakości usług kurierskich, z którymi i tak nie jest moim zdaniem najlepiej?

Przeczytajcie także: Nowe forum i zasady obliczania terminu dostawy

Kolejna zmiana wpływająca na koszty sprzedawców dotyczy programu Allegro Smart z kurierem. Obecnie operator platformy pokrywa całość kosztu związanego z realizacją dostaw w programie. Będzie tak jednak tylko do końca lutego. Później Allegro pokryje jedynie część opłaty za kuriera, a sprzedawca będzie musiał dopłacić od 6 do 8 zł, w zależności od firmy realizującej dostawę. Na razie bez zmian pozostają warunki Allegro Smart w przypadku dostaw do paczkomatów i punktów odbioru. Tu operator nadal będzie zwracać całość kosztu dostawy.

Natomiast od 24 marca 2020 roku Allegro wprowadzi ułatwienia w procesie zwrotu prowizji od transakcji niezrealizowanych. Obecnie aby mógł on zostać przyznany, operator platformy wysyła e-mail do kupującego z prośbą o potwierdzenie, że do transakcji rzeczywiście nie doszło, czy też produkt został zwrócony sprzedającemu. Po zmianie przyznanie rabatu będzie uzależnione od informacji, które obiektywnie mogą wskazać, że do transakcji faktycznie nie doszło. Na przykład: jeśli sprzedający doda do zamówienia numer przesyłki, kupującemu zwróci wpłatę przez Allegro Finanse, a ten zwróci produkt za pomocą zakładki Kupione.

A na koniec kolejna porcja zmian prowizji, które wejdą w życie 4 lutego bieżącego roku. I tak w kategoriach Kolekcje oraz Antyki i sztuka zmieni się maksymalna kwota prowizji od sprzedaży – nie wyniesie ona więcej niż 80 zł. Obecnie maksymalna kwota prowizji w tych kategoriach wynosi 50 zł. W kategorii Numizmatyka, w licytacjach bez ceny minimalnej, prowizja od sprzedaży zostanie obniżona z 9 proc. do 6 proc. Wzrośnie za to maksymalna kwota prowizji z 50 zł do 80 zł.

Przeczytajcie także: Zespół FinAi przeszedł do Allegro

Z kolei w kategorii Książki i komiksy (z wyłączeniem podkategorii Podręczniki do szkół podstawowych i średnich) prowizja wynosi obecnie 10 proc. Wedle nowych warunków dla produktów nowych zostanie obniżona do 9 proc., ale wzrośnie do 15 proc. dla artykułów używanych. W podkategoriach Gry na konsole; kwota minimalna prowizji wzrośnie z 1,5 zł na 2 zł. Z 10 proc. na 11 proc. wzrośnie też prowizja od sprzedaży większości produktów w kategorii Uroda. W podkategorii Pielęgnacja prowizja wyniesie 10 proc.(obecnie 9 proc.) a w podkategorii Perfumy i wody odpowiednio: 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 100 zł, 9 zł plus 7 proc. od nadwyżki ponad 100 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8 proc.

Następnie w kategorii Erotyka (z wyłączeniem podkategorii Bielizna i odzież erotyczna; Obuwie erotyczne; Prezerwatywy) prowizja zmieni się z 15 proc. na 16 proc. W podkategorii Prezerwatywy zmieni się z 10 proc. na 11 proc., a minimalna kwota prowizji wyniesie 1 zł. W kategoriach Suplementy diety, Korekcja wzroku oraz Higiena jamy ustnej (z wyłączeniem podkategorii Irygatory; Szczoteczki) prowizja wyniesie 11 proc. Obecnie wynosi 10 proc.

Natomiast w kategoriach Specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Urządzenia medyczne (z wyłączeniem podkategorii Nawilżacze, oczyszczacze powietrza) prowizja wyniesie 7 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 500 zł oraz 35 zł plus 5 proc. od nadwyżki ponad 500 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tych kategoriach wynosi 6 proc.

Przeczytajcie także: Elektronika w odroczonych płatnościach na Allegro

Zmiany obejmą też cennik w podkategorii Rowery i pojazdy w ramach działu Dziecko. Prowizja wzrośnie tu z 9 proc. na 10 proc. W podkategorii Rowery dziecięce w ramach działu Sport i Turystyka prowizja wzrośnie z 6 proc. aż na 10 proc. Zniknie też maksymalna prowizja, która dziś wynosi 100 zł.
W kategorii Rowery, w ramach działu Sport i turystyka będzie podwyżka z 6 proc. na 7 proc.

W podkategorii Skating, (z wyłączeniem podkategorii Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne) opłata wzrośnie z 8 proc. do 10 proc. W podkategoriach Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne w dziale Sport i turystyka prowizja zostanie obniżona z 8 proc. na 7 proc. i wprowadzona zostanie maksymalna kwota prowizji w wysokości 100 zł. W podkategoriach działu Sport i turystyka: Rowery i akcesoria (z wyłączeniem podkategorii Rowery); Sporty drużynowe; Sporty ekstremalne; Sporty towarzyskie i rekreacja; Sporty walki; Sporty wodne; Tenis i pokrewne; Wędkarstwo; Militaria (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie") prowizja zmieni się z 9 proc. na 10 proc.

W podkategoriach Ręczniki (Sport i turystyka) oraz Ręczniki i okrycia (Dziecko) prowizja zmieni się z 9 proc. i 10 proc. na 12 proc. W podkategorii Sporty zimowe w ramach działu Sport i turystyka (z wyłączeniem wszystkich podkategorii "Odzież" i "Obuwie") prowizja wyniesie: 10 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł, 15 zł plus 8 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8 proc.

W podkategorii Lodówki turystyczne w dziale Sport i turystyka prowizja wzrośnie z 8 proc. do 9 proc. dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł, 13,50 zł plus 6 proc. od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej jest większa od tej sumy. Natomiast w kategorii Produkty spożywcze (z wyłączeniem podkategorii Kawa) prowizja zmieni się z 10 proc. na 11 proc. W kategorii Herbata prowizja zmniejszy się z 10 proc. na 6 proc. Za to w kategorii Artykuły dla zwierząt (z wyłączeniem podkategorii Karmy; Smakołyki dla psów oraz dla kotów; Akwarystyka) prowizja wzrośnie z 10 proc. na 11 proc.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies