Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bank Litwy zaprezentował cyfrową monetę kolekcjonerską. Nadano jej formę karty płatniczej

Oparta o technologię blockchain moneta będzie dostępna wiosną 2020 roku

Zarząd Banku Litwy poinformował o zatwierdzeniu wzorca fizycznej wersji pierwszej na świecie cyfrowej monety kolekcjonerskiej. Srebrny pieniądz o nietypowym nominale 19,18 euro ma upamiętniać podpisanie Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku. Monecie nadano kształt karty płatniczej.

Przeczytajcie także: ING wchodzi w blockchain. Wykorzystał technologię w transakcji akredytywy

Pojawiła się na niej grafika przedstawiająca członków Litewskiej Rady Państwowej. Obraz stworzono z 36,5 tys. pikseli symbolizujących liczbę dni, które upłynęły od dnia podpisania Aktu Niepodległości. Widoczna jest także litewska flaga, na której umieszczono hymn państwowy zapisany w kodzie binarnym.

Na awersie monety o wadze 36,36 g umieszczono Vytis, czyli godło Litwy. Wykorzystano też kod QR, który ma prowadzić do sklepu internetowego Banku Litwy oferującego tokeny. Tych ma być 24 tys. Zostaną podzielone na sześć kategorii po 4 tys. tokenów (każdy token będzie zawierał nazwisko jednego z dwudziestu sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy).

Przeczytajcie także: Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom

Kupujący cyfrową monetę otrzyma sześć losowo wybranych tokenów. Jeżeli zbierze chociaż jeden z każdej z sześciu kategorii, będzie mógł wymienić je na tradycyjną monetę. LBCOIN, bo taką nazwę nosi cyfrowy pieniądz, to pierwsza na świecie moneta kolekcjonerska oparta o blockchain. Ma być nie tylko sposobem na uczczenie ważnej dla Litwinów rocznicy, ale też doświadczeniem w zakresie wirtualnych aktywów. To również niezły sposób na promocję kraju na arenie międzynarodowej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies