Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Posłom nie podoba się Elixir. Chcieliby, aby konkurencyjny system przelewów zbudowało państwo

Dwoje posłów Lewicy napisało w tej sprawie interpelację do ministra finansów

Pod koniec grudnia posłowie Lewicy Hanna Gill-Piątek oraz Tomasz Trela wystosowali interpelację do ministra finansów, w której skarżą się na system przelewów międzybankowych Elixir. Ich zdaniem rozwiązanie to jest przestarzałe i nie przystaje do XXI wieku, gdyż ma tylko trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia i nie działa w weekendy oraz święta. To powoduje, że pracownicy muszą czekać na swoje pensje nieraz trzy dni.

Przeczytajcie także: Grudzień rekordowy dla systemu Express Elixir

Ponadto posłowie Lewicy postulują w interpelacji do szefa resortu finansów natychmiastowe rozpoczęcie prac nad zmianą systemu rozliczeń międzybankowych na taki, który przystaje do trzeciego tysiąclecia. – Prosimy o informację, kiedy taki system może zostać uruchomiony i jak wygląda harmonogram prac nad zmianą tego systemu – kończą swoje wystąpienie posłowie Gill-Piątek i Trela.

Wydaje mi się, że swoją interpretacją posłowie Lewicy wykazali, że niewiele wiedzą o rynku rozliczeń międzybankowych na świecie. System Elixir, mimo powstania w latach 90-tych ubiegłego wieku, wciąż należy do nowoczesnych, a klienci w wielu krajach świata, np. w USA, chcieliby mieć do niego dostęp. Ponadto zarządzająca nim spółka, czyli KIR oferuje też Express Elixir obsługujący transakcje w czasie rzeczywistym. Mało tego, Polska należy do niewielu krajów na świecie, w którym działa konkurencyjny system przelewów ekspresowych Blue Cash. Dostępny jest także zarządzany przez bank centralny system Sorbnet dla transakcji wysokokwotowych.

Przeczytajcie także: Credit Agricole obniża ceny szybkich przelewów

Natomiast prawdą jest, że dla większości klientów banków z Polski korzystanie z szybkich przelewów wiąże się z koniecznością uiszczania dodatkowej opłaty. O ile standardowe przelewy elektroniczne w systemie Elixir są zazwyczaj bezpłatne, o tyle ekspresowe kosztują zwykle 5 zł. Jednak warto zaznaczyć, że można na to spojrzeć nie tylko jak na problem, ale i zaletę. W wielu krajach systemy szybkich przelewów wciąż się nie rozwinęły ze względu na brak modelu biznesowego. Czy sfinansowanie takiego systemu z pieniędzy podatników, jak chcieliby tego posłowie Lewicy, jest dobrym pomysłem?

Fot. Paweł Kula/flickr CC BY 2.0

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies