Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
42,1 mln "plastików" i ponad 1,5 mld płatności. Znów rekordy w danych NBP na temat polskiego rynku kart w III kw. 2019 r.

Dane banku centralnego pokazują również spadek liczby transakcji gotówkowych przy ciągłym wzroście ich wartości

Narodowy Bank Polski opublikował informacje na temat polskiego rynku kart płatniczych w III kw. bieżącego roku. Bank centralny zdążył już przyzwyczaić do rekordów w tych statystykach. Nie inaczej jest i tym razem. Na historycznie wysokich poziomach są m.in. liczba kart, liczba i wartość płatności czy wartość transakcji gotówkowych. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Alior wdrożył nowe płatności mobilne

Z danych NBP wynika zatem, że na koniec września w portfelu Polaków było ponad 42,1 mln różnego rodzaju kart płatniczych. To o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż na koniec czerwca. Wzrost byłby o wiele większy, gdyby nie znaczący spadek liczby kart przedpłaconych, których we wrześniu było 2,1 mln podczas gdy w czerwcu – ponad 2,5 mln. Liczba kart debetowych wzrosła z 33,5 mln w czerwcu do 33,9 mln we wrześniu. Stabilna pozostaje natomiast liczba kart kredytowych. Na koniec poprzedniego kwartału było ich 5,822 mln, o ok. 10 tys. sztuk mniej niż w czerwcu.

Przeczytajcie także: Samsung Pay jednak zawita do Polski?

Rekordowa była również liczba transakcji, zrealizowanych przy pomocy kart, która osiągnęła poziom 1,68 mld. Kwartał wcześniej było ich 1,61 mld. Za wzrost odpowiedzialne są transakcje bezgotówkowe, a więc płatności. Ich kwartalna liczba po raz pierwszy w historii przekroczyła 1,5 mld. Kwartał wcześniej było to 1,43 mld. Natomiast liczba transakcji gotówkowych, a więc np. wypłat z bankomatów, zmniejszyła się ze 175,9 mln do 174,6 mln. Ich wartość jednak wzrosła ze 108,2 mld zł do 111,7 mld zł. Jeszcze mocniej wzrosła wartość płatności, z 92,7 mld w II kw. do 96,9 mld w okresie od lipca do września.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies