Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W tym roku na rynek trafiło już milion nowych kart kredytowych. Ale pogarsza się ich jakość

W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego banki wydały o 22 proc. więcej nowych kredytówek

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dziś swój comiesięczny newsletter kredytowy, w którym znalazły się informacje m.in. na temat sprzedaży kart kredytowych przez banki. Okazuje się, że w październiku wydano 98,2 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 573 mln zł. Stanowi to wzrost o 16,5 proc. w ujęciu liczbowym i o 4,2 proc. w ujęciu wartościowym, w porównaniu do października 2018 r.

Przeczytajcie także: Revolut rozpoczyna współpracę z BIK-iem

Interesująco wygląda też statystyka sprzedaży kredytówek od stycznia do końca października. Banki sprzedały w tym okresie już ponad milion nowych kart kredytowych – dokładnie 1005,6 tys. sztuk. To o 22 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Limity kredytowe przyznane przy tej okazji wyniosły 5,845 mld zł – o 19,1 proc. więcej niż w 2018 r.

Jednak silny wzrost nowej sprzedaży kart kredytowych nie przekłada się na ich ogólną liczbę na rynku. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika bowiem, że portfel kart kredytowych banków działających w Polsce od dłuższego czasu jest stabilny. Na koniec czerwca bieżącego roku (to najświeższe dane) liczył 5,832 mln sztuk. Dla porównania w czerwcu roku ubiegłego roku było to 5,856 mln. Może to oznaczać, że sprzedaży nowych kart towarzyszy porównywalnej skali likwidacja starych.

Przeczytajcie także: Hossa na rynku kart kredytowych nieco słabnie

BIK podał dziś również informację o pogorszeniu się Indeksu Jakości kart kredytowych. Informuje on o tym, jak ich użytkownicy obsługują swoje zadłużenie. – Wartość Indeksu przekroczyła już 4 proc. Pomimo, że jest to nadal bezpieczny poziom, należy obserwować tendencję – uważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. Indeks Jakości pokazuje udział nowych klientów opóźniających spłatę zadłużenia powyżej 90 dni.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies