Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W jednej z lubelskich parafii ma stanąć ofiaromat. Zobaczcie, jak może wyglądać

Nad własnym urządzeniem zwanym donacjomatem czy ofiaromatem pracuje też firma Hilltech oraz organizacja Mastercard

Kilka dni temu lubelskie media doniosły o planach instalacji w jednej z tamtejszych parafii urządzenia nazwanego ofiaromatem. Maszyna ma pozwalać na składanie datków bezgotówkowo. – Umożliwi on wybranie konkretnej sumy i przeznaczenia składanej ofiary np. na cele charytatywne lub parafialne. Urządzenie stanie w neutralnym miejscu, czyli w przedsionku kościoła. Nie zmieni się tradycyjny sposób składania ofiar, np. na tacę – mówi cytowany przez Dziennik Wschodni ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Przeczytajcie także: Mastercard z Caritasem chcą wprowadzić donacjomat

Na razie nie podano kiedy konkretnie urządzenie ma zostać zainstalowane i zacząć pracować. Wiadomo natomiast, że nad podobną maszyną od dłuższego czasu pracuje już warszawska spółka Hilltech. W jej przypadku nosi ona nazwę donacjomatu i wykorzystuje tradycyjny terminal płatniczy. Na stronie internetowej Hilltech prototyp donacjomatu wygląda tak:

Natomiast we wrześniu bieżącego roku podczas jednego z paneli w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy szef Mastercarda w Polsce Bartosz Ciołkowski zapowiedział opracowanie podobnego urządzenia wspólnie z Caritasem. Donacjomat Mastercarda ma być wykorzystywany np. do zbierania datków na lotniskach i w innych miejscach publicznych. Organizacja planuje też przygotowanie bezgotówkowego urządzenia do zakupu zniczy, tzw. zniczomatu. Więcej na ten temat w tekście Mastercard wraz z Caritasem chcą wprowadzić na rynek zniczomaty. Będzie można w nich płacić zbliżeniowo.

Przeczytajcie także: Amazon rozwija koncepcję sklepów bezobsługowych

Popularność różnych form płatności bezgotówkowych w Polsce rośnie bardzo szybko. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że II kw. bieżącego roku był pierwszym w historii, gdy wartość różnych transakcji kartami przekroczyła już 200 mld zł. Kościół w Polsce nie może więc przejść wobec tego zjawiska obojętnie. Rośnie zatem liczba parafii, w której działają terminale płatnicze, głównie dzięki wsparciu ze strony fundacji Polska Bezgotówkowa. Donacjomaty czy ofiaromaty to kolejny krok w stronę akceptacji nowoczesnych instrumentów płatniczych w kościołach.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies