Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W kartach zbliżeniowych same rekordy. Ponad 86 proc. płatności odbywa się już bezstykowo – dzisiejsze dane NBP

Z opublikowanego przed chwilą raportu NBP wynika też, że po raz pierwszy w historii liczba transakcji zbliżeniowych przekroczyła miliard w kwartale

Od dłuższego czasu polski rynek opisywany jest jako ten, na którym karty zbliżeniowe odniosły spektakularny sukces. Opublikowany dziś przez Narodowy Bank Polski raport na temat kart płatniczych w II kw. bieżącego roku tylko tę opinię potwierdza. Dokument pełen jest informacji o kolejnych rekordach, jakie odnotowały karty bezstykowe w Polsce.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba terminali na polski rynku

Po pierwsze liczba kart z funkcją zbliżeniową wynosiła na koniec czerwca 36,1 mln, co oznacza, że po raz pierwszy w historii przekroczyła 36 mln. Ich udział w całej populacji kart na rynku wynosi już również rekordowe 85,7 proc. Dla porządku dodać trzeba, że jednocześnie wszystkie terminale funkcjonujące na rynku umożliwiają płatności bezstykowe.

Bank centralny podał, że w II kw. 2019 r. zrealizowano 1,154 mld płatności bezstykowych. To również rekord i pierwszy raz, gdy liczba transakcji zbliżeniowych przekroczyła miliard w kwartale. Ich wartość osiągnęła rekordowe 62 mld zł. To oznacza, że pod względem liczby już ponad 86 proc. wszystkich płatności kartami odbywa się bezstykowo. Ich wartość stanowi 77,6 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych zrealizowanych kartami.

Przeczytajcie także: Liczba kart na rynku aktualne dane

Z wyliczeń banku centralnego wynika ponadto, że rośnie średnia wartość transakcji zbliżeniowej. W II kw. bieżącego roku wynosiła 53,9 zł, podczas gdy w I kw. 2019 r. było to 52,8 zł a w II kw. ubiegłego roku – 51,1 zł. To zatem kolejny argument za tym, aby podnieść limit na płatności bezstykowe nieautoryzowane PIN-em. Limit ten wynosi obecnie 50 zł a w planach organizacji płatniczych jest jego podniesienie do 100 zł.

Natomiast większość informacji zawartych w dzisiejszym raporcie NBP jest już znana dzięki opubikowanym wcześniej przez bank centralny tablicom statystycznym. I tak o aktualnej liczbie terminali płatniczych możecie przeczytać tutaj, bankomatów i transakcji w tych maszynach tutaj, a o ogólnej liczbie kart i wykonanych nimi transakcji tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies