Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży sukces małopolskiej policji. Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca kredyty bankowe

W wyniku działań przeprowadzonych w kilku województwach i zaangażowaniu ponad 100 funkcjonariuszy zatrzymano 12 osób

Jak podaje policja, rozbita właśnie grupa przestępcza działała bardzo profesjonalnie. Jej członkowie korzystali z bazy zawierającej kompletne dane kilkuset osób. Na ich nazwiska zakładano rachunki bankowe, na które przelewane były pieniądze pochodzące z wyłudzanych kredytów bankowych i pożyczek. Środki z oszukańczych transakcji były następnie wypłacane z bankomatów. Poszkodowani, na których nazwiska zaciągano zobowiązania, zaczęli zgłaszać się na policję, gdy otrzymywali informację o zaległościach w spłatach rat. Jak na razie policja nie ujawniła, jaką kwotę udało się przestępcom wyłudzić.

Przeczytajcie także: Policja przestrzega przed oszustwami na pośrednika płatności

Akcja policji była spektakularna. Wzięło w niej udział ponad stu funkcjonariuszy a zaangażowani w nią byli także przedstawiciele Związku Banków Polski oraz Prokuratury Okręgowej z Krakowa. Zatrzymań dokonano m.in. w województwach małopolskim, mazowieckim i dolnośląskim. Ujęto 12 osób, z czego sześć zostało już aresztowanych. Wśród nich są osoby kierujące grupą przestępczą, kurierzy, pośrednicy bankowi i pracownicy banków.

Przeczytajcie także: Dobrze przygotowany atak na użytkowników Allegro

Proceder zakładania rachunków bankowych przez przestępców na nazwiska przypadkowych i nieświadomych tego osób, który umożliwił działalność rozbitej właśnie grupie, narodził się kilka lat temu. Wówczas banki na masową skalę umożliwiły klientom zakładanie i aktywację kont poprzez przelew na drobną kwotę z innej instytucji. Przestępcy wykorzystali luki w tej usłudze. Później Komisja Nadzoru Finansowego mocno ograniczyła i uregulowała taki proces, co każe przypuszczać, że rozbita grupa wykorzystała bazę rachunków założonych w przeszłości albo znalazła nowy sposób na obejście bankowych zabezpieczeń.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies