Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Terminale zbliżeniowe zdobywają światowy rynek

Chociaż instaluje się ich całą masę, tylko niewielka część handlowców wykorzystuje oferowaną przez nie funkcję do przyjmowania płatności

Z raportu przygotowanego przez ekspertów firmy Berg Insight wynika, że rynek terminali POS umożliwiających przyjmowanie płatności zbliżeniowych dynamicznie rośnie. W 2014 r. na świecie przyłączono 9,5 mln takich urządzeń. Co istotne, w krajach Unii Europejskiej 80 proc. a w USA i Kanadzie 75 proc. dostarczonych do handlu terminali posiada czytniki bezstykowe NFC. Takie urządzenia są też bardzo popularne w Brazylii, Turcji i Chinach. Na świecie dwa na pięć terminali sprzedanych w ubiegłym roku miało czytnik NFC.

Według prognozy Berg Insight liczba terminali POS z NFC wzrośnie z 21,4 mln sztuk w 2014 r. do 74,9 mln w 2019 r. W ten sposób za cztery lata ponad 70 proc. POS-ów będzie w stanie przyjmować płatności zbliżeniowe. Obecnie stanowią one 28 proc.

Mimo rosnącego nasycenia terminalami zdolnymi do przyjmowania płatności bezstykowych, tylko niewielka część z nich ma tę funkcję aktywowaną. Eksperci Berg Insight szacują, że na koniec 2014 r. około 9 mln terminali akceptowało płatności zbliżeniowe Visa payWave, MasterCard PayPass lub UnionPay Quickpass. W 2012 r. ta forma płatności była dostępna w 2,6 mln terminali.

Na tym tle świetnie prezentuje się polski rynek. Statystyki Narodowego Banku Polskiego z III kw. ubiegłego roku mówią, że na 378,7 tys. terminali funkcjonujących w naszym kraju 266 tys. akceptowało płatności zbliżeniowe. Nowszych danych jeszcze nie ma. Jednak kilka tygodni temu przedstawiciele polskiego oddziały Visy uchylili rąbka tajemnicy na ten temat. Z ich nieoficjalnych danych wynika, że na koniec ub. roku w Polsce działało ok. 400 tys. POS-ów, z czego prawie 300 tys. przyjmowało płatności bezstykowe. NBP opublikuje swoje statystyki na ten temat prawdopodobnie na początku marca.

Tymczasem operatorom terminali w Polsce na wymianę wszystkich urządzeń na akceptujące karty zbliżeniowe pozostały niecałe trzy lata. Zgodnie z wytycznymi organizacji płatniczych wydanymi dla polskiego rynku, od 1 stycznia 2018 roku wszystkie POS-y mają obsługiwać karty bezstykowe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies