Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oto najwięksi operatorzy terminali płatniczych w Polsce. Najświeższe dane za II kw. 2019 r.

W ciągu minionego kwartału spółki zwiększyły liczbę obsługiwanych urządzeń o ok. 24 tys. sztuk

Z danych udostępnionych przez biura prasowe największych agentów rozliczeniowych w Polsce (operatorów terminali płatniczych) wynika, że na koniec czerwca zarządzali oni siecią liczącą łącznie ok. 710 tys. POS-ów. To o ponad 64 tys. więcej niż podawałem w marcu bieżącego roku, gdy firmy informowały, że posiadają ponad 646 tys. terminali.

Przeczytajcie także: Rynek agentów rozliczeniowych w Polsce w I kw. 2019 r.

Tak duży wzrost to jednak przede wszystkim efekt tego, że do udostępnienia danych udało mi się namówić o jedną firmę więcej w porównaniu z marcem. Mam na myśli PayTel, który chwali się obsługą ok. 40 tys. terminali. Jeżeli by z porównania wyłączyć te urządzenia, to okaże się, że w ciągu minionego kwartału na rynku przybyło ponad 24 tys. terminali.

To stosunkowo mało w porównaniu z przyrostami w poprzednich kwartałach. Czy może to sugerować, że potencjał programu Polski Bezgotówkowej (finansuje bezpłatne terminale w małych firmach), który odpowiedzialny jest za przyspieszenie rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce w ostatnim okresie, zaczyna się wyczerpywać?

Trzeba jednak pamiętać, że prezentowane przez cashless.pl zestawienie nie obrazuje całego rynku. Brakuje kilku ważnych graczy, w tym przede wszystkim Elavonu oraz Revo i SIX Payments. Mam nadzieję, że może w przyszłości i te firmy zdecydują się podzielić z rynkiem swoimi statystykami.

Przeczytajcie także: Polskie ePłatności chcą wypromować Soft POS-a

Jak widzicie w poniższej tabelce, największym agentem rozliczeniowym w Polsce pozostaje eService, który w czerwcu obsługiwał ponad 244 tys. terminali, bez mała 2 tys. więcej niż w marcu. Na drugim miejscu uplasowała się First Data Polska, która zarządza siecią ponad 164 tys. POS-ów. A dalej jest PeP, Pekao, IT Card i PayTel. Z tym, że w przypadku Pekao prezentowane dane dotyczą marca bieżącego roku. Bank nie zdecydował się upublicznić nowych liczb.

Natomiast ze statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec marca na polskim rynku funkcjonowało ok. 822 tys. terminali płatniczych. Dane za II kw. bank centralny powinien opublikować w najbliższych tygodniach.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies