Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Soft POS na rok za darmo i Samsung Galaxy S7 za złotówkę. Nowa oferta od Polskich ePłatności

Jeżeli macie firmę i zastanawiacie się, czy rozpocząć przyjmowanie płatności kartą, to lepszej okazji może nie być

Firmy Mastercard i Polskie ePłatności poinformowały o wprowadzeniu do sprzedaży terminala aplikacyjnego Soft POS. Wcześniej rozwiązanie to było testowane przez zainteresowanych tym właścicieli firm. Od teraz może z niego skorzystać każdy przedsiębiorca. Dodatkowo, jeśli jest uprawniony do udziału w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, transakcje akceptowane przez Soft POS przez rok będą rozliczane bezpłatnie.

Soft POS to aplikacja do zainstalowania na wybranych modelach smartfonów Samsung. Chodzi głównie o Galaxy S7, S8 i S10 (aplikacja powinna działać także na Galaxy S9, ale w Polsce nie była testowana na tym modelu). Soft POS pozwala na przyjmowanie płatności zbliżeniowych realizowanych kartami bezstykowymi albo za pomocą Apple Pay czy Google Pay. Kartę lub smartfon wykorzystywany do płatności mobilnych zbliża się do "plecków" telefonu z aplikacją Soft POS tak, jak przykłada się do zwykłego terminala.

Przeczytajcie także: Już 17 września kolejny Cashless Breakfast

Soft POS pozwala więc zamienić telefon w terminal płatniczy. Niestety, ze względu na stosowane obecnie standardy bezpieczeństwa nie jest możliwa płatność i autoryzacja transakcji PIN-em na jednym i tym samym smartfonie sprzedawcy. Dlatego Soft POS ma dziś poważne ograniczenie, bo pozwala płacić tylko do kwoty 50 zł, a więc poniżej limitu, który umożliwia pominięcie autoryzacji PIN-em.

Sytuację komplikują dodatkowo przepisy o tzw. silnym uwierzytelnieniu, które wchodzą w życie 14 września. Zakładają one, że w określonych sytuacjach nawet płatności poniżej 50 zł mogą wymagać podania kodu (uzależnione jest to np. od licznika zastosowanego przez bank wydawcę karty, dotyczącego liczby lub wartości płatności bez PIN-u – po przekroczeniu jednego z tych parametrów kod będzie potrzebny niezależnie od kwoty transakcji). Wkrótce więc korzystanie z Soft POS-a będzie wiązało się z dodatkową niedogodnością.

Przeczytajcie także: Który Bank ma najwięcej użytkowników Blika? Oto odpowiedź

Wszystko może się zmienić, gdy opublikowane zostaną nowe standardy bezpieczeństwa określające zasady autoryzacji PIN-em płatności na smartfonach akceptantów. Prace nad nimi prowadzi powołana przez m.in. Mastercarda i Visę organizacja zwana Radą PCI. Ogłoszenie nowych standardów dla rozwiązań typu Soft POS spodziewane jest jeszcze w tym roku.

I zapewne Polskie ePłatności wprowadzając obecnie do sprzedaży Soft POS-a liczą, że po opublikowaniu standardów przez Radę PCI będą pierwszym operatorem na rynku, który terminal aplikacyjny będzie miał w ofercie. Jak wspomniałem, zainteresowane nim firmy mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu Polski Bezgotówkowej. Dodatkowo Polskie ePłatności wraz z Soft POS-em oferują wypożyczenie telefonu Samsung Galaxy S7, na którym terminal aplikacyjny można zainstalować. Telefon po 30 miesiącach przechodzi na własność akceptanta za opłatą w wysokości jednego złotego (pod warunkiem realizacji płatności na zainstalowanym na nim Soft POS-ie).

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies