Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy po 14 września bankowość rzeczywiście się zmieni? Wkrótce Cashless Breakfast na temat open bankingu

Wydarzenie odbędzie się w kilka dni po wejściu w życie przepisów o tzw. silnym uwierzytelnieniu

Już 17 września w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się czwarta edycja Cashless Breakfast. Tym razem tematem wydarzenia będzie otwarta bankowość. Mam nadzieję, że zaproszeni goście podzielą się pierwszymi doświadczeniami po wejściu w życie przepisów o open bankingu. Przypomnę, że stanie się to 14 września, a więc na kilka dni przed najbliższym Cashless Breakfast.

Przeczytajcie także: Silne uwierzytelbie wejdzie z opóźnieniem?

Tymczasem niedawno Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że dopuszcza możliwość odłożenia w czasie wdrożenia silnego uwierzytelnienia, jeśli zainteresowane tym instytucje przedłożą odpowiednie dokumenty. To rozwiązanie wprowadzane także 14 września i zwiększające bezpieczeństwo płatności. Ciekawe co o tym sądzą zaproszeni na Cashless Breakfast eksperci. Liczę, że postarają się znaleźć odpowiedzi na jeszcze kilka innych interesujących pytań związanych z wdrażaną właśnie ideą otwartej bankowości.

Chodzi mi np. o to, czy bankom uda się wygrać PSD II dla siebie. Wiadomo, że dyrektywa powstawała po to, by wywołać wzrost konkurencji na rynku usług finansowych. W zamierzeniach pomysłodawców open bankingu fintechy, dzięki ułatwionemu dostępowi do danych klientów na rachunkach bankowych, miały zaoferować wiele nowych usług i stać się realną konkurencją dla banków.

Przeczytajcie także: Będzie rozszerzenie testów eParagonu

Ale wiele instytucji finansowych działających na polskim rynku niemal od początku dyskusji o otwartej bankowości i PSD II przyjęło pozycję ofensywną w stosunku do tych przepisów. Oznacza to, że nie zamierzają biernie przyglądać się, jak fintechy zabierają im klientów, tylko chcą wykorzystać PSD II dla zaoferowania nowych i lepszych usług, nieraz przy współpracy z fintechami, i zdobycia nowych klientów, często kosztem innych graczy bankowych.

To tylko niektóre zagadnienia, jakie podczas najbliższego Cashless Breakfast zostaną poruszone. Zaraz po wydarzeniu w serwisie Cashless znajdziecie z niego relację tekstową, a później filmową. Wśród prelegentów Cashless Breakfast na temat open bankingu są: Małgorzata Domagała, dyrektor w polskim oddziale Mastercard Europe, Krzysztof Grzeszczuk, dyrektor ds. open bankingu w Alior Banku, Tomasz Owczarek, dyrektor ds. sprzedaży i strategii w Mastercarda w Polsce, Emil Radziszewski, dyrektor departamentu SKOK i instytucji płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego, Maciej Stępień, prezes Braintri i Robert Trętowski, wiceprezes KIR.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies