Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba kart na polskim rynku rośnie, ale przybywa także tych nieaktywnych. Jedna trzecia plastików leży w szufladach

Systematycznie wzrasta natomiast udział transakcji zbliżeniowych w liczbie wszystkich płatności kartami

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport na temat rynku kart w I kw. bieżącego roku. Większość zawartych w nim danych opisałem już w ubiegłym tygodniu, gdy znalazły się one w tabelach statystycznych banku centralnego. Tekst na temat rekordowej liczby kart możecie znaleźć tutaj, o spadającej liczbie bankomatów – tutaj, a o wysokim przyroście liczby terminali płatniczych – tutaj.

Przeczytajcie także: Wzrost popularności kart w internecie

Teraz natomiast chciałbym zwrócić uwagę na dwie inne dane, które znalazły się w raporcie NBP. Pierwsza z nich dotyczy aktywnych kart płatniczych na rynku. O ile liczba kart stale rośnie i na koniec marca wynosiła już 41,3 mln sztuk, o tyle kart aktywnych jest mniej o ok. 136 tys. sztuk (spadek do 27,5 mln). Karty aktywne stanowiły więc w marcu 66,5 proc. wszystkich wydanych przez banki (spadek o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z grudniem). Oznacza to także, że ok. jednej trzeciej kart wydanych przez banki w Polsce nie jest używana przez klientów.

Przeczytajcie także: Rekordowy przyrost liczby terminali na polskim rynku

Cieszyć może natomiast systematyczny wzrost udziału płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach bezgotówkowych realizowanych kartami. W I kw. 2019 r. bezstykowo zapłaciliście w sklepach ponad 973 mln razy. Płatności zbliżeniowe stanowią już 78,1 proc. wszystkich (w IV kw. ub. roku stanowiły 76,5 proc.). Natomiast z danych organizacji płatniczych wynika, że udział transakcji bezstykowych jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 80 proc. Ciekawe z czego wynikają rozbieżności w tych danych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies