Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowa liczba kart i sezonowy spadek transakcji. Dane NBP za I kw. 2019 r.

Na koniec marca na polskim rynku było bez mała 41,3 mln kart płatniczych, o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w, i tak już rekordowym, grudniu ubiegłego roku

Z najświeższych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w marcu bieżącego roku klienci banków z Polski mieli w portfelach 41,298 mln różnego rodzaju kart płatniczych. To o ok. 60 tys. więcej niż w grudniu ub. roku oraz o ok. 1,8 mln więcej niż w marcu 2018 r. Wynik na koniec marca bieżącego roku jest oczywiście rekordem – nigdy wcześniej banki nie miały tak dużo wydanych kart. Ponadto bank centralny podał, że 84,8 proc. wszystkich plastików przystosowana już jest do płatności zbliżeniowych. Banki mają w swoich systemach ok. 35 mln bezstykowych kart.

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów znowu spadła

Tradycyjnie już najwięcej było kart debetowych – 32,7 mln. Kredytówek było zaś 5,866 mln. Co ciekawe ich liczba w porównaniu z grudniem ub. roku spadła. Tymczasem ze statystyk Biura Informacji Kredytowej wynika, że na rynku kart kredytowych od kilku miesięcy panuje hossa, bo banki wydają ich coraz więcej. Być może czyszczenie portfeli i zamykanie kart nieaktywnych przebiega na tyle intensywnie, że nowa sprzedaż nie jest w stanie tego rekompensować. Bank centralny podał również, że kart przedpłaconych było w marcu 2,481 mln (ok. 80 tys. mniej niż w grudniu 2018 r.) a bankomatowych – 377 tys. (ok. 15 tys. mniej niż kwartał wcześniej).

Jeżeli chodzi o liczbę i wartość transakcji w I kw., to w porównaniu z IV kw. 2018 r. odnotowano spadek. Ale to zjawisko sezonowe, I kw. zwykle jest pod tym względem słabszy od końcówki roku, gdy użytkownicy kart masowo ruszają na świąteczne zakupy. W stosunku rocznym obserwowane są silne wzrosty transakcyjności.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest już 822 tys. terminali płatniczych

Ogółem w okresie od stycznia do marca kartowcy wykonali ponad 1,4 mld różnych transakcji (w IV kw. 2018 r. było to 1,445 mld a w I kw. 2018 r. – 1,214 mld). Transakcji gotówkowych było 159 mln (spadek ze 172 mln w IV kw. i ze 170 mln w I kw. 2018 r.). Liczba transakcji bezgotówkowych wyniosła 1,246 mld (w porównaniu do 1,280 w IV kw. i 1,044 mld w I kw. ub. roku). Jeżeli chodzi o wartość transakcji kartami to w okresie od stycznia do marca wyniosła ona 175,7 mld zł (w IV kw. 2018 r. było to 191,7 mld a w I kw. 2018 r. – 160,5 mld zł.).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies