Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku jest już 822 tys. terminali płatniczych. Wszystkie, co do jednego, są zbliżeniowe

Nowe dane dotyczące sieci akceptacji kart w Polsce opublikował wczoraj Narodowy Bank Polski

Dokładnie 822 036. Tyle terminali płatniczych umożliwiających przyjmowanie płatności bezgotówkowych funkcjonowało na polskim rynku na koniec I kw. 2019 r. To najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego, jakie znajdziecie w dostępnych na jego stronie internetowej tabelach statystycznych, dotyczących kart płatniczych. Ze statystyk NBP wynika ponadto, że wszystkie co do jednego terminale przystosowane są do przyjmowania transakcji zbliżeniowych.

Przeczytajcie także: eService podsumowuje testy LitePOS-a

Bank centralny podaje ponadto, że POS-ów przystosowanych do przyjmowania płatności mobilnych było w marcu tego roku ponad 813 tys. Oznaczałoby to, że na rynku wciąż możecie znaleźć urządzenia, które akceptują bezstykowe płatności kartami, ale nie zapłacicie w nich przy pomocy Apple Pay czy Google Pay. Na szczęście terminali takich jest już bardzo mało, bo tylko ok. 9 tys. sztuk. Z funkcji cashback, a więc wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy, można było na koniec ub. kwartału korzystać w ponad 277 tys. terminali.

Przeczytajcie także: Revolut wprowadził kartę związaną z LGBT

822 tys. terminali to oczywiście historyczny rekord. Wynik oznacza przyspieszenie rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce. Przypomnę, że na koniec I kw. ub. roku terminali było 655 tys. Oznacza to, że w ciągu roku ich liczba zwiększyła się o ok. 167 tys. – nigdy wcześniej sieć terminali POS nie gęstniała w Polsce w takim tempie. Nie ma wątpliwości, że to zasługa fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację i używanie terminali m.in. w małych i średnich firmach. Pieniądze na ten cel pochodzą z wpłat m.in. banków, organizacji płatniczych i operatorów terminali.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies