Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Blik w ciągu roku podwoił przychody. Ale zysku wciąż nie ma

Za stratę operatora systemu odpowiedzialne są prawdopodobnie wydatki na marketing

Operator Blika – spółka Polski Standard Płatności, opublikował sprawozdanie finansowe za 2018 r. Z dokumentu wynika, że w okresie od stycznia do grudnia ubiegłego roku przychody firmy wyniosły bez mała 23,8 mln zł. Oznacza to, że w porównaniu do roku 2017, kiedy sięgnęły 11,7 mln zł, uległy podwojeniu. Mimo tego firmie nie udało się zmniejszyć straty, która w 2018 r. wyniosła 15,9 mln zł, a więc niemal dokładnie tyle samo co rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Blik ma być wart 500 mln zł

Z pobieżnej analizy sprawozdania finansowego PSP wynika, że większość kosztów spółka trzyma w ryzach. Na przykład koszty pracownicze nawet nieznacznie spadły w porównaniu z rokiem 2017, co przy obecnej sytuacji na rynku pracy jest warte odnotowania. Natomiast najbardziej wzrosły koszty tzw. usług obcych z 17,7 mln zł w 2017 r. do ponad 30 mln zł w roku ubiegłym. Zakładam, że to tutaj PSP wykazał wydatki na wiele kampanii reklamowych i innych akcji marketingowych Blika prowadzonych w ubiegłym roku.

Przeczytajcie także: Dobre wyniki transakcyjne Blika w I kw. 2019 r.

Blik to startup fintechowy, dla którego bieżące zyski mają drugorzędne znaczenie. Ważniejsze jest budowanie skali działania, a to jak na razie mu się udaje. W I kw. bieżącego roku jego użytkownicy wykonali bez mała 40 mln różnego rodzaju transakcji – czyli o 177 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Szybki wzrost popularności Blika przyczynił się m.in. do znalezienia inwestora, którym ma być Mastercard. Z nieoficjalnych informacji Rzeczpospolitej wynika, że przy okazji tej transakcji, która ma być sfinalizowana w najbliższym czasie, wyceniono Blika na ok. 500 mln zł. Blik zdobył też tytuł Fintech Roku 2019 w konkursie Cashless. Więcej na ten temat tutaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies