Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ukradli Wam pieniądze "na Blika"? Możliwe, że to dzieci. Policja złapała zajmujących się tym nastolatków ze Szczecina

Siedemnasto- i osiemnastolatek trafili na trzy miesiące do aresztu. Wcześniej ukradli "na Blika" prawie 7 tys. zł

Komenda Główna Policji informuje na swojej stronie internetowej o zatrzymaniu dwóch nastolatków ze Szczecina, którzy zostali złapani na gorącym uczynku w trakcie kradzieży pieniędzy tzw. metodą "na Blika". Jeden z nich w dniu zatrzymania wykonał siedem wypłat gotówki z bankomatów za pomocą skradzionych kodów Blik i miał przy sobie 6,8 tys. zł. Siedemnasto- i osiemnastolatek trafili na trzy miesiące do aresztu.

Przeczytajcie także: Wpłaty Blikiem dla klientów BNP Paribas

Kradzież pieniędzy metodą "na Blika" to zjawisko dość nowe – instytucje finansowe przestrzegają przed nim klientów od kilku miesięcy. Zaczyna się od przejęcia przez przestępców kontroli nad czyimś kontem w mediach społecznościowych, najczęściej na Facebooku. Następnie złodzieje do znajomych ofiary wysyłają prośbę o drobną pożyczkę. Proszą o przesłanie jej za pomocą kodu Blik, który można użyć w bankomacie do wypłaty gotówki. Gdy znajomy da się nabrać, wyśle kod i potwierdzi transakcję w aplikacji swojego banku, przestępcy od razu mogą wyciągnąć pieniądze i zniknąć.

Przeczytajcie także: PSD II komplikuje życie dostawcom terminali aplikacyjnych

Jak widać, metoda jest tak prosta a przy tym skuteczna, że korzystają z niej nie tylko profesjonalni przestępcy, ale także dzieci. Uważajcie więc komu przesyłacie kod Blik. Instytucje finansowe radzą w sytuacji, gdy ktoś odzywa się do Was z prośbą o pożyczkę przez Facebooka, abyście przed wysłaniem kodu Blika skontaktowali się z tą osobą w inny sposób. Najlepiej zadzwońcie po prostu i spytajcie, czy na pewno potrzebuje pieniędzy i czy to ona prosi o pożyczkę. Możecie w ten sposób uratować nie tylko swoje oszczędności, ale także środki innych znajomych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies