Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Większość kart wydanych przez banki jest aktywna. Ale jedna trzecia wciąż leży w szufladach. Nowe dane NBP

Z danych banku centralnego wynika, że prawie 67 proc. kart na polskim rynku jest aktywnie wykorzystywanych przez użytkowników

Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w IV kw. ubiegłego roku. Z większością zawartych tam danych już mogliście się zapoznać przy okazji publikacji nowych tabel statystycznych NBP. Tekst na temat liczby kart i transakcji nimi możecie znaleźć tutaj, na temat liczby terminali płatniczych – tutaj, a bankomatów – tutaj. Dziś natomiast chciałbym zwrócić Waszą uwagę na nowy element raportu, wcześniej niepublikowany przez NBP, a dotyczący liczby aktywnych kart płatniczych.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba kart w Polsce

Jak zatem podaje bank centralny, w IV kw. karty aktywne, a więc takie, za pomocą których wykonano przynajmniej jedną transakcję, stanowiły 66,9 proc. wszystkich wydanych przez banki. Było ich 27,6 mln. Zważywszy na fakt, że na rynku było na koniec ubiegłego roku ponad 41 mln plastików, oznacza to, że jedna trzecia, a więc prawie 14 mln, jest przez ich posiadaczy nieużywana, a więc np. leży w szufladach.

Statystyki NBP wskazują, że udział kart aktywnych w portfelu banków waha się, ale w dłuższej perspektywie rośnie. Na przykład w IV kw. 2016 r. stanowiły one 66,1 proc. wszystkich wydanych a w IV kw. 2017 r. – 65,3 proc., by na koniec ubiegłego roku wzrosnąć do wspomnianego, rekordowego poziomu 66,9 proc.

Przeczytajcie także: Prawie połowa bankowców chce oddać część biznesu fintechom

Wzrost udziału kart aktywnych sprzyja poprawie innej statystyki, a więc średniej liczby transakcji przeprowadzanych za pomocą jednego plastiku. W IV kw. sięgnęła ona rekordowego poziomu, po raz pierwszy w historii polskiego rynku przekraczając wartość 30 – wyniosła 30,9. Dla porównania w IV kw. 2017 r. wynosiła 26,5 a jeszcze rok wcześniej – 23,4.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies