Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Revolut zostanie bez licencji bankowej? Politycy znów naciskają na litewski nadzór

O rezolucji litewskich deputowanych oraz domniemanych powiązaniach założyciela fintechu z Kremlem ponownie pisze The Telegraph

Brytyjski The Telegraph donosi, że Revolutowi grozi utrata niedawno przyznanej na Litwie licencji bankowej w związku z podejrzeniami o powiązania z Kremlem. Z ustaleń gazety wynika, że w czwartek litewski parlament zajmie się projektem rezolucji, w której deputowani mają wyrazić obawy o to, czy fintech nie jest narażony na polityczne wpływy jako firma założona przez Rosjanina, Nika Storońskiego. Brytyjscy dziennikarze przypominają, że prezes Revoluta jest prywatnie synem jednego z dyrektorów Gazpromu, przedsiębiorstwa objętego amerykańskimi sankcjami po tym, jak Rosja wsparła w 2014 r. ukraińskich separatystów. Storoński już kilka miesięcy temu zaprzeczał tym oskarżeniom.

Przeczytajcie także: Uwaga na prowizję za przelewy z Revoluta

The Telegraph sugeruje, że jeśli Litwa odnajdzie dowody na powiązania fintechu z Rosją, Revolut może utracić otrzymaną od Banku Litwy w grudniu 2018 r. licencję. Bez niej fintech nie będzie mógł proponować użytkownikom jego aplikacji kont i kredytów, a także niektórych innych usług finansowych. Przyjęcie rezolucji może także zaszkodzić reputacji firmy w innych krajach w tym w Polsce, w której Revolut ogłosił wczoraj zdobycie już 400 tys. użytkowników jego aplikacji.

Warto wspomnieć, że z publicznych wypowiedzi przedstawicieli Banku Litwy wynika, że rządowa komisja ds. bezpieczeństwa narodowego dwukrotnie badała już sprawę rzekomych powiązań Revoluta z Kremlem i stwierdziła, że firma w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu tego kraju. Dzisiejsze doniesienia The Telegraph fintech komentuje w podobny sposób.

Przeczytajcie także: Uwaga na wysokie koszty wypłat gotówki kartami Revoluta

– Zawsze podchodziliśmy do aplikowania, procedowania wniosku o licencję i współpracy z regulatorami rynku na Litwie w sposób całkowicie transparentny. To się nie zmieni. Nie mamy nic do ukrycia i zaproponowaliśmy komisji współpracę, aby wyjaśnić jakiekolwiek kwestie podniesione w roboczym dokumencie, które budzą jeszcze wątpliwości lub pytania. Pozostajemy jak zawsze do dyspozycji regulatorów rynku na Litwie i kontynuujemy inwestycje w rozwój naszego litewskiego biura – napisało biuro prasowe Revoluta w odpowiedzi na moją prośbę o komentarz.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies