Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Blik wprowadzi międzynarodowe przelewy na numer telefonu. Jako pierwszy w Europie przyłączył się do nowego systemu

System powstaje z inicjatywy europejskiej Rady ds. Płatności Detalicznych

Wczoraj europejskie media branżowe obiegła informacja, że międzynarodowy dostawca usług płatniczych – equensWorldline wdrożył paneuropejską platformę dla transgranicznych przelewów P2P. System ma wykorzystywać protokół Sepa Proxy Lookup (SPL), który pozwala na wykonywanie przelewów międzybankowych na numer telefonu odbiorcy, dzięki powiązaniu go z numerem rachunku bankowego.

Z tego co wiem, ogłoszone wczoraj wdrożenie nie oznacza jeszcze, że klienci któregokolwiek z europejskich banków mogą z tego rozwiązania już korzystać. Aby było to możliwe, przyłączyć się do niego muszą operatorzy płatności P2P z przynajmniej dwóch krajów. Ciekawostką jest natomiast fakt, że pierwszy tego rodzaju operator, już testowo zintegrował się z nowym systemem, a jest nim, uwaga – spółka Polski Standard Płatności, zarządzająca Blikiem.

Przeczytajcie także: Blik chwali się statystykami w Biedronce

Jak podaje biuro prasowe PSP, firma ta od początku zaangażowana była w prace nad stworzeniem europejskiego standardu przelewów na numer telefonu. Usługa ma umożliwić wymianę danych niezbędnych do inicjowania płatności mobilnych pomiędzy osobami korzystającymi z rozwiązań P2P na poziomie ogólnoeuropejskim. W schemat międzynarodowych płatności P2P zaangażowane będą trzy podmioty: operatorzy z kraju inicjującego i przyjmującego przelew oraz wspomniany SPL.

Jak to ma działać w praktyce? Gdy nadawca przelewu zleci transakcję podając numer telefonu odbiorcy, lokalny operator, taki jak np. PSP, prześle do SPL zapytanie o numer rachunku bankowego powiązanego z danym numerem telefonu. Następnie SPL zapytanie to prześle do wszystkich pozostałych, zintegrowanych z nim systemów lokalnych. Ci po weryfikacji własnych baz danych wrócą do SPL z informacją, czy dany numer telefonu znajduje się w ich bazie i czy powiązany z nim jest rachunek bankowy. Informacja ta następnie zostanie przekazana przez SPL do operatora inicjującego przelew.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wprowadzi promocję na przelewy P2P Blikiem

– Przyłączenie się Polskiego Standardu Płatności do nowego systemu będzie ważnym krokiem w rozwoju polskiego systemu płatności mobilnych Blik na poziomie standardu europejskiego. Docelowo, dokładnie tak, jak to działa w Polsce, klienci banków europejskich będą mogli korzystać z wygody przelewów na numer telefonu odbiorcy, bez względu na kraj – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Pomysł umiędzynarodowienia płatności P2P zrodził się w 2015 roku z inicjatywy europejskiej Rady ds. Płatności Detalicznych. Z kolei w grudniu 2017 r. Europejska Rada Płatności opublikowała regulamin, w którym określiła zasady uczestnictwa. PSP uczestniczył w pracach nad projektem od początku, przekazując innym uczestnikom doświadczenia związane z funkcjonowaniem przelewów na numer telefonu Blik w Polsce. Produkcyjne wdrożenie wysyłania i odbierania przelewów na telefon z użyciem usług SPL będzie wymagało zmian regulaminowych po stronie systemu Blik oraz banków, które są jego uczestnikami.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies